Konferencja Naukowa „Wspólnoty estetyczne i instytucje artystyczne”

Miejsce konferencji: POW 3/5, 90-255 Łódź
Czas: 18 maja 2023 (czwartek) - 19 maja 2023 (piątek) All day

Serdecznie zapraszamy do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Socjologia sztuki w Polsce: szkoły, paradygmaty, kierunki badań” pt. „Wspólnoty estetyczne i instytucje artystyczne”, która odbędzie się w dniach 18-19 maja 2023 roku w Łodzi na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.

Konferencja „Wspólnoty estetyczne i instytucje artystyczne”

Impulsem do organizacji wydarzenia jest zamiar dalszego integrowania wokół Sekcji Socjologii Sztuki PTS środowiska polskich badaczy i badaczek społecznych zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką sztuki i kultury artystycznej oraz edukacją kulturalną i artystyczną. Jesteśmy przekonani, że proponowana konferencja stanie się miejscem swobodnej wymiany pomysłów i idei w tej dziedzinie.

Chcielibyśmy, aby w ramach konferencji pojawiły się nie tylko prezentacje wyników badań empirycznych, ale też rozważania teoretyczne i metodologiczne, relacje z praktyk podejmowanych w polu działań edukacji kulturalnej i doświadczeń artystycznych. W trakcie obrad przewidujemy organizację sesji plenarnych, panelowych, a także sesji posterowej (plakatowej).

Problematyka konferencji

Proponujemy, by problematyka wydarzenia dotyczyła m.in. następujących zagadnień:

• Ramy teoretyczne i metodologiczne społecznie zorientowanych badań sztuki i kultury artystycznej: dylematy teoretyczne (paradygmaty, szkoły, aparatura pojęciowa), problemy metodologiczne, związki nauk społecznych i humanistycznych z naukami o sztuce, wyzwania stojące przed społecznymi badaniami sztuki, kondycja socjologii sztuk wizualnych, werbalnych, fabularnych, niefabularnych, polska socjologia sztuki.
  • Instytucje artystyczne: instytucje związane ze sztuką a wyzwania współczesności (strategie adaptacji, kierunki działania), szkolnictwo artystyczne, marketing kultury i relacje z odbiorcami/publicznością, demokratyzacja sztuki.
  • Wspólnoty estetyczne: wspólnoty, środowiska, grupy i więzi artystyczne, wspólnoty odbiorców, zagadnienia doświadczenia estetycznego, pokoleniowość w sztuce, mity artystyczne, sztuka narodowa, kanon artystyczny.
  • Edukacja artystyczna: stan kształcenia artystycznego w Polsce, edukacja formalna i nieformalna, działalność amatorska, studia przypadków wybranych inicjatyw artystyczno-edukacyjnych, edukacja estetyczna.
  • Ekonomiczne, społeczne i kulturowe uwarunkowania systemu artystycznego: społeczne światy artystyczne, proces stawania się artystą/artystką, dynamika karier artystycznych, sytuacja socjalna i bytowa artystów/artystek, prestiż zawodów artystycznych, marketing kultury, relacje między sztuką a strukturą społeczną.
  • Sztuka a nowe i stare media: sztuka a czas, formy i funkcje sztuki wobec rozwoju mediów, przekształcenia relacji artystycznych z odbiorcami/widownią.
  • Sztuki popularne: literatura, film, seriale, komiks, gry (cyfrowe i niecyfrowe) i inne. Analizy dzieł, zagadnienia definicyjne oraz dyskursywne związane z podziałami na sztukę elitarną i popularną, wysoką i niską, komercyjną i niekomercyjną.
  • Antropologia sztuki nieprofesjonalnej: zjawiska marginalne dla pola sztuki zawodowej, a także związane z nimi identyfikacje, praktyki artystyczne i ekonomiczne, waloryzacje, popularyzacje, (nie)komercjalizacje – ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk powstałych w ostatnich latach dzięki rozwojowi nowych mediów.
  • Sztuka wobec społeczeństwa obywatelskiego i polityki: sztuka zaangażowana, sztuka i ruchy społeczne, miasto i sztuka, sztuka protestu, sztuka i wpływ polityczny, instrumentalizacja sztuki, problemy społeczne w sztuce, relacje sztuki z państwem, wojną, pamięcią.
  • Sztuka i życie codzienne: funkcje sztuki w życiu codziennym jednostki, sztuka a rozwój osobisty, związki sztuki z emocjami, płcią, tożsamością, znaczenie sztuki w budowaniu, podtrzymywaniu i przekształcaniu relacji społecznych.
  • Wykluczenie w sztuce: sztuka jako element reintegracji społecznej, sztuka w środowiskach zmarginalizowanych, sztuka odrzucona, kicz, tabu w sztuce, działania twórcze na pograniczu sztuk.

Call for papers

Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych zainteresowanych problematyką funkcjonowania sztuki w przestrzeni społecznej. Zapraszamy zatem badaczy sztuk plastycznych, wizualnych, muzyki, literatury, fotografii, teatru, filmu, architektury, wzornictwa przemysłowego, muzeów i galerii sztuki, a także innych, mniej oczywistych obszarów świata sztuki. Ponadto do uczestnictwa w konferencji zachęcamy pracowników instytucji kultury i organizacji pozarządowych oraz artystów, którym bliska jest problematyka społecznego charakteru sztuki.

Ważne terminy

• 11 kwietnia 2023 r. – termin nadsyłania zgłoszeń
  • 21 kwietnia 2023 r. – ogłoszenie przyjęcia referatów
  • 30 kwietnia 2023 r. – termin wniesienia opłaty konferencyjnej

Organizatorami Konferencji są:

• Sekcja Socjologii Sztuki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego
  • Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego
  • Katedra Socjologii Kultury Instytutu Nauk Socjologicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Katedra Socjologii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
  • Instytut Nauk Socjologicznych Uniwersytetu Rzeszowskiego
  • Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego

Więcej informacji o konferencji można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Materiał: Organizatorzy Konferencji
Redakcja: Centrum Rozwoju Wydziału EkSoc UŁ

Szczegóły konferencji

Miejsce konferencji: POW 3/5, 90-255 Łódź