20 lipca, 2020 r.

Konkursy na 75-lecie UŁ rozstrzygnięte!

fot. Igor Logvin

Znamy już zwycięzców dwóch konkursów, które Uniwersytet Łódzki ogłosił z okazji 75. rocznicy swojego powstania. Autorem utworu muzycznego, który będzie towarzyszył uroczystym Senatom UŁ, został Sebastian Jan Kondratowicz, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym zajęli Igor Logvin (za cykl zdjęć) oraz Artur Jastrzębski (za zdjęcie pojedyncze). Jury wyróżniło również trzy inne osoby. Serdeczne gratulacje dla wszystkich laureatów!

Konkurs Uroczyste Opus – nowy utwór na Senaty UŁ

W przypadku konkursu Uroczyste Opus zgłoszone prace oceniało jury, któremu przewodniczył prof. Sławomir Kaczorowski, kierownik Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi. W składzie jury byli obecnie również dwaj naukowcy UŁ – prof. Jacek Piekarski oraz prof. Jerzy Wiśniewski. Przesłuchania nadesłanych prac składały się z trzech etapów. W ostatnim z nich, jednogłośnie, zwyciężyła praca Sebastiana Jana Kondratowicza.

- Utwór ten odznacza się bardzo wysokim poziomem artystycznym. Ma nowoczesny, świeży, oryginalny i niebanalny charakter, intrygująco nawiązując jednocześnie do awangardowych tradycji XX-wiecznej Łodzi. Niepowtarzalnie zespalają się w nim tradycja z nowoczesnością. Świetnie spełnia oczekiwania zapisane w Regulaminie Konkursu i z tego powodu może być muzyczną wizytówką Uniwersytetu Łódzkiego nie tylko w roku jego 75-lecia, lecz i w kolejnych dekadach, towarzysząc uroczystym posiedzeniom Senatu UŁ – uzasadniło swój wyborów jury konkursu Uroczyste Opus.

Utwór ma zabrzmieć oficjalnie po raz pierwszy podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021. Zwycięzca otrzyma również nagrodę pieniężną – 5000 PLN.

Konkurs Veritas et Libertas

Drugi konkurs, Veritas et Libertas, przeznaczony był dla wszystkich osób, które chciały spróbować swoich sił w fotografii. Swoją wizualną interpretację hasła „Prawda i wolność” zaprezentowało niemal ponad 100 osób.

Jury konkursu „Veritas et Libertas” w składzie: prof. Marek Domański, prof. Marek Szyryk, mgr Anna Rolczak zadecydowało o nagrodzeniu i wyróżnieniu Igora Logvina (za cykl zdjęć pt. „Wiec”) oraz Artura Jastrzębskiego (za zdjęcie pojedyncze). Jury podjęło też decyzję o przyznaniu 3 wyróżnień. Dwóch dla zestawów i jednego zdjęcia pojedynczego dla: Weroniki Walczak, Igora Pisuka oraz Tomasza Ogrodowczyka. Laureaci otrzymają po 5000 PLN, wyróżnieni dostaną nagrodę pieniężną w wysokości 1000 PLN.

- Nadesłane prace miały wysoki poziom i pokazały jak różnorodnie można interpretować oraz ilustrować dewizę naszej uczelni. Autorzy odwołali się zarówno do dokumentalnych jak i alegorycznych możliwości jakie stwarza posługiwanie się obrazem fotograficznym. Jury nagradzając i wyróżniając prace wybrało zarówno te wprost mówiące o prawdzie i wolności , jak i te, które mają charakter wizualnej metafory - mówi prof. Tomasz Ferenc, przewodniczący jury konkursu Veritas et Libertas.

Zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie „Veritas et libertas”, której wernisaż odbędzie się 2 października w budynku „Motyl” UŁ (ul. Sienkiewicza 21). Poza wyróżnionymi oraz nagrodzonymi pracami na wystawie pokazane zostaną także inne nadesłane fotografie. Autorów poinformujemy (w terminie do 30 września) o zakwalifikowaniu do wystawy. Kuratorem jest Maciej Andrzejewski.

- W przypadku obu konkursów chcieliśmy, żeby po obchodach pozostało coś stałego i wartościowego dla Uczelni. Mam nadzieję, że nowy utwór będzie służył Senatom UŁ przez wiele lat. Podobny potencjał widzę w zwycięskich fotografiach – mówi prof. Tomasz Cieślak, prorektor UŁ ds. studenckich i organizator obchodów 75-lecia Uniwersytetu Łódzkiego.

Wszystkim uczestnikom obu konkursów serdecznie dziękujemy za udział!

Zwycięska praca indywidualna: (autor Artur Jastrzębski)

Artur_Jastrzebski_najlepsze_zdjecie

Zwycięski zestaw zdjęć: Autor Igor Logvin

Igor Logvin_najlepszy_zestaw_1

Igor Logvin_najlepszy_zestaw_3

Igor Logvin_najlepszy_zestaw_4

Igor Logvin_najlepszy_zestaw_5

Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Awans UŁ w rankingu Perspektyw