23 marca, 2020 r.

Koronawirus: naukowcy UŁ współtworzą laboratorium diagnostyki

Koronawirus: naukowcy UŁ współtworzą laboratorium diagnostyki

fot. ThisisEngineering RAEng on Unsplash

Liczba przypadków zarażeń wirusem SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 stale rośnie. Do szpitali zakaźnych regionu łódzkiego spływa ogromna liczba próbek. Diagnostyka ukierunkowana na ten drobnoustrój wymaga specjalistycznego sprzętu i interdyscyplinarnej wiedzy. Laboratoria, pomimo wyjątkowych starań, stają się niewydolne.


Dzięki inicjatywie i aktywności specjalistów z Centralnego Szpitala Klinicznego wraz z jednostkami naukowo – badawczymi Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz badaczy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk, firmy Proteon Pharmaceuticals, a także wsparciu BioNanoParku utworzono laboratorium wirusologiczne, które odpowie na aktualne zapotrzebowanie wykonywania w trybie pilnym badań diagnostycznych w kierunku wirusa SARS-CoV-2.


Od 23 marca specjaliści mikrobiolodzy, diagności laboratoryjni i genetycy, z dużym doświadczeniem w pracy z materiałem zakaźnym i w technikach biologii molekularnej, zbadają pierwsze próbki. Utworzenie laboratorium wymagało zdecydowanych, ale przemyślanych działań, a także organizacyjnej sprawności przedstawicieli każdej jednostki. W ciągu tygodnia zaplanowano laboratorium, opracowano procedury, zrekrutowano specjalistów i dopełniono wszystkich formalności. W tym kluczowym dla obecnej sytuacji projekcie bierze udział m.in. trzech pracowników naszej Uczelni z Wydziału BiOŚ: dr Dominik Strapagiel – kierownik Pracowni Biobank UŁ, prof. UŁ Paweł Stączek – kierownik Zakładu Genetyki Drobnoustrojów oraz prof. UŁ Katarzyna Dzitko – prodziekan Wydziału BiOŚ. Z chwilą rozpoczęcia badań diagnostycznych planowane jest włączenie do pracy kolejnych badaczy z naszego Wydziału, jak i innych jednostek.


Laboratorium będzie przyjmowało wyłącznie materiał skierowany do badań przez szpitale zakaźne regionu łódzkiego, tj. ze szpitala im. Biegańskiego lub ze szpitala w Zgierzu.


Pacjenci z podejrzeniem zarażenia SARS-CoV-2 proszeni są o postępowanie zgodnie z procedurami, czyli w pierwszej kolejności o pozostanie w domu i kontakt z Sanepidem.


Specjalistom z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i zaprzyjaźnionych instytucji życzymy powodzenia i dziękujemy za wsparcie szpitali zakaźnych regionu łódzkiego w diagnostyce zakażeń wirusem SARS-CoV-2.Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/


Tekst źródłowy: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Wiosna! Uniwersytet Łódzki „łowi” motyle
Następna wiadomość Test polskich samorządów w obliczu COVID-19 – analiza