Kto kształtuje naszą wiedzę? – wywiad z prof. Warwas z UniLodz

Magazyn Gazety Wyborczej "Wolna Sobota" opublikował wywiad z prof. Izabelą Warwas. Zespół, kierowany przez Łódzką badaczkę, przeprowadził badania ankietowe nad reprezentatywną grupą Polaków, pytając o źródła wiedzy i zaufania w kluczowych tematach. Udzielone odpowiedzi ukazują, komu ufamy, gdy mowa o temacie szczepień, zmiany klimatu i żywności GMO. Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu CONCISE, finansowanego z programu Horyzont 2020. Czemu większym autorytetem cieszą się opinie celebrytów niż naukowców? Jak badacze mogą przekazywać swoją ekspercką wiedzę społeczeństwu? Czemu nie ufamy koncernom farmaceutycznym? Zapraszamy do lektury wywiadu opublikowanego w magazynie.

Jednym z największych wyzwań, które przyniosła rewolucja cyfrowa, jest zalew Internetu informacjami niezweryfikowanymi naukowo. Odpowiedzią na epidemię fake newsów byłoby stworzenie specjalnych kanałów komunikacji wiedzy eksperckiej. Ich rolą - według prof. Warwas - byłoby przekazywanie sprawdzonych informacji w możliwie najbardziej zrozumiałej i przystępnej formie:

- Widać, że do społeczeństwa trafia wiedza okrojona. Badani postulowali, by w szkołach uczono krytycznego myślenia, odsiewania fake'owych newsów i szukania informacji. Dlatego dobrze byłoby nie tylko informować obywateli, ale też włączyć ich do procesu naukowego, wprowadzić np. do laboratoriów. Dobrym pomysłem są również kampanie społecznościowe, bo typowa reklama nie trafia już do obywateli, a nawet może być przeciwskuteczna. Ciekawym pomysłem może być też komunikator naukowy. W USA rola takiej osoby opiera się na śledzeniu doniesień z danej dziedziny, przekładaniu na krótsze formuły i docieraniu z nimi do społeczeństwa - komentuje prof. Izabela Warwas.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Magazyn Gazety Wyborczej "Wolna Sobota"