Liliana Lato zakończyła kadencję przewodniczącej IROs Forum

Liliana Lato, kierownik Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego, po dwóch latach urzędowania na stanowisku przewodniczącej IROs Forum, przekazała obowiązki szefowej organizacji Dorocie Maciejowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wybór nowej przewodniczącej odbył się podczas zjazdu IROs Forum na Uniwersytecie Śląskim.

 

IROs Forum to sieć biur współpracy międzynarodowej polskich akademickich uczelni państwowych. Organizacja zrzesza 20 szkół wyższych z całej Polski. Liliana Lato została przewodnicząca IROs Forum w styczniu 2017 r. po czym ponownie wybrana została na kolejny rok. Szefowa BWZ UŁ mówiła wtedy, że ten wybór był bardzo uzasadniony.

- To dostrzeżenie faktu, że na Uniwersytecie Łódzkim realizowanych jest bardzo wiele projektów międzynarodowych, a w ramach różnych programów, na różnych studiach, uczy się już ponad dwa tysiące studentów z zagranicy reprezentujących prawie 100 narodowości świata - mówiła tuż po objęciu stanowiska.

Obecnie Uniwersytet Łódzki może pochwalić się jeszcze większą liczbą zagranicznych studentów, niż 2 lata temu. Konsekwentnie realizujemy hasło University Diversity - Jedność w Różnorodności.

Liliana Lato: Ostatnie dwa lata przewodniczenia w IROs Forum były dla całej sieci dużym wyzwaniem. Ze względu na fakt, że polskie uczelnie są w innym punkcie w umiędzynarodowieniu niż 10 lat temu, była potrzeba przeredagowania umowy i regulaminu sieci, co się udało dzięki wspólnej pracy. W trakcie dwuletniej kadencji odbyło się wiele wydarzeń, najciekawszą z nich była ekspercka konferencja IROs w zakresie podwójnych dyplomów, w której wzięło udział ponad 150 uczestników z kraju i zagranicy. Zarządzanie procesami było wyzwaniem, ale jednocześnie przyniosło mi poczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy, za co bardzo dziękuję.

OK_fot Julia Agnieszka Szymala-UniwersytetŚlaski

fot. UŚ, Julia Szymala

Nowa przewodnicząca IRO's Forum, Dorota Maciejowska, jest kierownikiem Działu Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Liliana Lato udzieliła jej podczas śląskiego zjazdu organizacji pełnego poparcia. Uniwersytet Jagielloński po raz pierwszy od 11 lat istnienia IROs Forum będzie piastować rolę lidera na następne dwa lata zgodnie z zasadami przyjętymi w nowej umowie i regulaminie sieci.

Dorota Maciejowska, UJ: Na kolejne dwa lata planujemy dalszą współpracę z krajowymi organizacjami i instytucjami takimi jak NAWA i MNiSW, KRASP, Narodowa Agencja Erasmus, ESN, Perspektywy. Będziemy również koncentrować się na wzmacnianiu potencjału kadry administracyjnej odpowiedzialnej za realizację umiędzynarodowienia w polskich uczelniach. Bazując na naszym doświadczeniu i wiedzy, oraz korzystając z doświadczeń partnerów zagranicznych, zamierzamy zbudować zespoły eksperckie, które przyczynią się do usprawnianie procesu tzw. "internationalisation at home." Uczelnie sieci IROS Forum będą ponadto zaangażowane w realizację inicjatyw Komisji Europejskiej tj. Erasmus Without Paper, nowa perspektywa Programu Erasmus+, Uniwersytety Europejskie i inne.

IROs działa od dziesięciu lat. Celem organizacji, zrzeszającej m.in. uniwersytety - Jagielloński, Warszawski, SGH, Wrocławki, Gdański, UMK czy UAM oraz Politechniki z Gdańska, Wrocławia czy Łodzi, jest zwiększenie jakości, efektywności i zakresu współpracy międzynarodowej polskich uczelni poprzez wymianę doświadczeń i przykładów dobrej praktyki, organizowanie konferencji, warsztatów i seminariów, realizację wspólnych projektów. IROs Forum jest też ciałem doradczym m. in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, FRSE i nowo powołanej NAWA.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych. Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ