19 maja, 2017 r.

Łódź chroni pieszych - czy „wizja zero” jest możliwa w Polsce?

fot. WZ UŁ

Tylko w 2016 roku w Łodzi miało miejsce 1713 wypadków drogowych, z czego 265 – z udziałem pieszych. Statystyki pokazują, że grupą najwyższego ryzyka na łódzkich drogach nadal pozostają właśnie piesi. Dlaczego niechronieni użytkownicy ruchu biorą udział w niemal co szóstym wypadku drogowym? Jak można temu zapobiegać i jakie są najlepsze praktyki w tym zakresie? Komenda Miejska Policji w Łodzi oraz Centrum Technologii Bezpieczeństwa w Logistyce działające na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego zdecydowały o połączeniu sił i wspólnej organizacji konferencji „Łódź chroni pieszych”. Zapraszamy 23 maja na Wydział Zarządzania UŁ. Będzie to pierwsza w Łodzi konferencja dotycząca bezpieczeństwa, tłumaczona na język migowy.

Wydarzenie jest pierwszym z cyklu konferencji tematycznych „Zagrożenia w ruchu drogowym. Łódź chroni…”, a jednocześnie odpowiedzią na fakt rosnącej liczby pojazdów, wady sieci drogowej i zmiany związane z przebudowami i remontami. Szczególnie w tej sytuacji problem zapewniania bezpieczeństwa na drodze jest kluczowy. Dlatego już 23 maja 2017 r. przedstawiciele świata nauki, służb bezpieczeństwa, instytucji i firm zaangażowanych w poprawę bezpieczeństwa na drogach będą dyskutować o tzw. niechronionych uczestnikach ruchu (czyli tych nieosłoniętych przez karoserię) – pieszych, rowerzystach, motorowerzystach i motocyklistach. Dlatego hasłem konferencji jest „Łódź chroni pieszych”.

Celem I edycji konferencji jest wskazanie zagrożeń na drodze, metod zapobiegania wypadkom z udziałem pieszych i rowerzystów i zwiększenie świadomości uczestników ruchu drogowego. Jest to kluczowe, ponieważ bezpieczeństwo niechronionego uczestnika ruchu zależy przede wszystkim od człowieka – od jego wiedzy i zachowania jako uczestnika ruchu drogowego. Przed Wydziałem Zarządzania pojawią się namioty policji, wojska, żandarmerii wojskowej i straży miejskiej.

- Będzie można dowiedzieć się więcej o ich pracy, a także między innymi zapoznać się z krajową mapą zagrożeń bezpieczeństwa - narzędziem wymiany informacji pomiędzy obywatelem a służbami oraz z aplikacją „Moja Komenda” – mówi asp. Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

W dniu konferencji na Wydziale Zarządzania odbędą się pokazy ratownictwa medycznego - udzielania pierwszej pomocy, ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, udzielania mu pomocy w przypadku zakrztuszenia, zadławienia, skręceń i złamań, a także drgawek lub stanu przedzawałowego. Specjaliści pokażą również, jak rozpoznać osobę pod wpływem dopalaczy lub innych środków psychoaktywnych.

- Poprzez organizację konferencji, która angażuje służby bezpieczeństwa, środowisko akademickie, władze miasta i inne organy, chcemy nawiązać do „wizji zero” wprowadzonej w krajach skandynawskich, projektu, który umożliwił zmniejszenie liczby wypadków na drogach – mówi dr hab. inż. Remigiusz Kozłowski, prof. UŁ z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Konferencja jest otwarta, jednak wymagana jest rejestracja, którą można zrobić na stronie. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Poprzednia wiadomość IV międzynarodowa konferencja poświęcona Reformie Prawa Zamówień Publicznych
Następna wiadomość Studenckie Granty Badawcze - wykład