#MałeWielkieKroki na Uniwersytecie Łódzkim

Postępująca w szybkim tempie degradacja środowiska naturalnego sprawia, że działania, które mają wpływ na zahamowanie tego procesu, stały się nieodłącznym elementem codziennego życia każdego z nas. Dbanie o przyrodę wyszło ze sfery mile widzianych, ale nieobligatoryjnych gestów dobrej woli do sfery obowiązków, jakie będą mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. Obowiązki te warto wykonywać indywidualnie, ale też i w ramach większych społeczności - takich jak społeczność akademicka. Prezentujemy Państwu katalog dobrych praktyk ekologicznych. Małymi krokami można zrobić dobrą robotę!

 

Uniwersytet Łódzki należy do dużych organizacji - pracuje i studiuje u nas niemal 30 tysięcy osób. To bardzo liczna grupa. Na tyle liczna, że pomoże nam zobrazować skalę problemu, jak i potencjału, jaki wiąże się z taką zbiorowością. Przyjrzyjmy się więc liczbom:

Statystyczny Polak wyrzuca rocznie 300 kg odpadów. Jeśli pomnożymy to przez społeczność takich rozmiarów, jak nasza, otrzymujemy w skali roku 8 700 ton śmieci. Taka ilość odpadków rozsypana na powierzchni gruntu w warstwie ok. 1,5 metra zakryłaby obszar wielkości Parku Matejki.

Robi wrażenie? W takim razie liczymy dalej.

Urządzenia, które trzydzieści tysięcy osób zostawia - tylko! - w trybie czuwania, mogą kosztować rocznie 7 milionów zł. Wyobraźcie sobie, ile węgla musi zużyć elektrociepłownia, by sprostać takiemu zapotrzebowaniu!

W przypadku zużycia wody liczby również nie prezentują się optymistycznie. Już samo spłukiwanie toalety przez tak dużą grupę ludzi może generować roczne zużycie na poziomie 470 120 000 litrów. Tyle wody mieści się w 15 670 cysternach.

Te dane to zaledwie fragment codzienności każdego z nas - codzienności, którą tylko krok dzieli od przyszłości pełnej czarnych scenariuszy. Zastanówcie się przez chwilę, jak czulibyście się w realiach, w których prąd w mieszkaniu dostępny jest jedynie przez dwie określone godziny w ciągu dnia, woda w kranie płynie tylko do pewnego momentu, a jakość powietrza w miastach jest tak słaba, że noszenie maseczek antysmogowych to kwestia przetrwania? Wszystko to brzmi apokaliptycznie, jednak wcale nie jest tak nierealne, jak większość ludzi chciałaby sądzić.

Prognozy specjalistów napawają strachem, to prawda, jednak wiążą się one z tą wersją rzeczywistości, w której zwykli ludzie nie podejmują działania - pozostają przy swoich przyzwyczajeniach i biernie obserwują coraz to bardziej katastroficzne doniesienia ze świata natury. Jednak nadal możemy obrać inny kurs, wcielając w życie nawet drobne zmiany.

Wszyscy razem jesteśmy w stanie wpłynąć na los jedynej planety, na jakiej możliwe jest życie. W obecnych czasach każdy z pozoru niewielki gest ma znaczenie, gdy codziennie wykonują go tysiące osób.

Mając tę świadomość, przygotowaliśmy #MałeWielkieKroki - katalog dobrych eko praktyk Uniwersytetu Łódzkiego. Dokument, który pokazuje, jakie działania są w zasięgu ręki każdego z nas. Jego lektura podpowiada m.in., jak wdrożyć w życie standardy określone przez nas jako "zielone biuro" (czy też "zielony akademik") oraz jak zacząć funkcjonować zgodnie z piramidą less waste, czyli wskazówkami jakie uchronią nas przed zbytnią produkcją śmieci i rzeczy.

#MałeWielkieKroki to zaledwie początek - coś, co każdy z nas może bez trudu i od ręki wcielić w swoją codzienność. To ściągawka pełna przydatnej wiedzy i inspiracji, których jest bardzo wiele. Jeśli razem będziemy konsekwentnie je realizować, odmienimy przyszłość, którą już przecież widać na horyzoncie.

 


 

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/