Miasto współtworzone – strategia Prof. R. Kozielskiego dla Łodzi

Władze Łodzi ogłosiły projekt nowej strategii rozwoju miasta. Nawiązuje ona do znanego już hasła "Łódź kreuje". Jej sednem jest jednak tym razem współkreowanie. Prezydent Hanna Zdanowska ogłosiła, że w ciągu kolejnych lat będzie konsekwentnie oddawać decyzje łodzianom. Decyzje, które dotyczą ich najbliższego otoczenia i kluczowych obszarów życia. O szczegółach strategii mówił podczas oficjalnej prezentacji jeden z jej twórców - profesor Robert Kozielski, który od 1 września pełni funkcję Prorektora ds. rozwoju UŁ.

 

Była to pierwsza publiczna prezentacja projektu strategii. Wcześniej prezydent Hanna Zdanowska i prof. Robert Kozielski zapoznali z nią, na zamkniętych spotkaniach, reprezentantów różnych lokalnych środowisk, w tym rektorów łódzkich uczelni publicznych.

- Z miasta, w które nikt nie wierzył zrobiliśmy w ciągu ostatnich lat miasto, z którego wielu z nas jest dumnych. Teraz będziemy pierwszym miastem w Polsce, które przygotuje strategię rozwoju odpowiadającą nowej rzeczywistości. Gdy wszystko zwalnia, my chcemy przyśpieszyć. Tam, gdzie większość widzi kryzys, my widzimy szansę. Gdy świat wróci do normy, my będziemy już rozpędzeni - mówiła prezydent Hanna Zdanowska.

Budowanie podstaw projektu strategii Łodzi współtworzonej zajęło wiele miesięcy. W tym czasie zbierano opinie od wielu różnych grup łodzian. Z tych rozmów wyłoniły się kluczowe obszary, których rozwój jest dla miasta strategiczny. To między innymi sprawne i przyjazne urzędy, silna oferta edukacyjna, rozwój przedsiębiorczości, szybsza rewitalizacja, postawienie na tereny zielone i, przede wszystkim, rozwój aktywności obywatelskiej.

- Strategia wymaga wysiłku nas wszystkich, opiera się o małe, codzienne zmiany, które sami będziemy wdrażać, my, mieszkańcy. Wiem, że to niełatwe, ale Łódź powinna być miastem twórczego fermentu. Miastem, gdzie wielkie rzeczy zaczynają się od realizacji pomysłów mieszkańców na ich własnej ulicy, na ich własnym podwórku. Tak jak Gdańsk mówi, że jest miastem wolności, a Wrocław mówi, że jest miastem spotkań, chcielibyśmy, żeby za kilka lat Łódź była nazywana miastem współtworzenia - mówił podczas środowej prezentacji w Art Inkubatorze prof. Robert Kozielski, współtwórca strategii UŁ i Prorektor ds. rozwoju UŁ.

- Miasto jest wasze. Jesteśmy liderem partycypacji społecznej, ale to za mało. Chcę byście fizycznie się w to zaangażowali. To już się, miejscami, dzieje. Chcecie, żeby wasze dzieci wyszalały się na boisku przy szkole? Dam wam do niego klucz. Sami będziecie je zamykać i nim zarządzać. Rozwiniemy też system grantów na projekty waszego autorstwa - mówiła do łodzian prezydent Hanna Zdanowska.

Prezentacja w Art Inkubatorze dopiero otwiera szereg spotkań i konsultacji. Ich efektem ma być ostateczny dokument, który wyznaczy cele Łodzi i dokładny sposób ich realizacji.

PREZENTACJA STRATEGII ŁODZI - LINK

SYLWETKA PROREKTORA R. KOZIELSKIEGO

_MGL6710

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska (fot. M. Fornal, CP UŁ)


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: UMŁ, prof. R. Kozielski

Redakcja: Centrum Promocji UŁ