Miasto zmarłych – komentarz UŁ

Od pewnego czasu w sieci można znaleźć informację o "Yarauvi" - koncepcyjnym projekcie katalońskiego artysty Juana Miró. Poprosiliśmy historyka sztuki, dr. inż. arch. Błażeja Ciarkowskiego (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ), o komentarz dotyczący tego nietuzinkowego przedsięwzięcia.

- "Yarauvi" to projekt unoszącego się ponad wodami Morza Martwego "miasta zmarłych". Stanowi próbę przedefiniowania tematu pamięci i upamiętnienia w architekturze. Jego celem jest również szerzenie tolerancji i wezwanie do pojednania.

Twórcy z pracowni architektonicznej Miró Rivera proponują nam koncepcję memoriału poświęconego ofiarom pandemii COVID-19, który jest zarazem w pełni funkcjonującym cmentarzem.

Minimalistyczne formy betonowej struktury, która usytuowana jest wśród malowniczego krajobrazu, zdają się tworzyć idealne miejsce skłaniające do zadumy i refleksji.

Jednocześnie całość budzi pewne wątpliwości. Czy "symbol zaangażowania społeczeństwa na rzecz tolerancji i pojednania" nie jest kolejnym pomnikiem naszego ego? Czy potrzebujemy następnego monumentu, kolejnych ton wylanego betonu, ingerencji w malowniczy krajobraz naturalny?

Michael Sorkin, zmarły na COVID-19 architekt i teoretyk, któremu dedykowany jest projekt, propagował architekturę i urbanistykę zaangażowaną w walkę o sprawiedliwość. Yarauvi w poetycki sposób mówi o tych wartościach, ale czy naprawdę je reprezentuje? - stawia pytania dr. inż. arch. Błażej Ciarkowski.

Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda wizualizacja "Yarauvi", polecamy wizytę w serwisie Whitemad [kliknij].

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał:Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ