27 lipca, 2017 r.

Młodzi naukowcy ze stypendiami NCN

Młodzi naukowcy ze stypendiami NCN

Mgr Karol Jóźwiak z Wydziału Filologicznego i mgr Damian Jacenik z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego znaleźli się wśród stypendystów programu ETIUDA 5. Otrzymali na swoje badania odpowiednio ponad 94 tys. i ponad 115 tys. zł.


26 lipca Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło piątą edycję konkursu ETIUDA. W tym roku na te stypendia NCN przekaże blisko 10 mln zł. Wnioski do konkursu złożyło 389 badaczy, z których nagrodzonych zostało 97, w tym dwóch z Uniwersytetu Łódzkiego.


ETIUDA to konkurs, skierowany do osób przygotowujących rozprawę doktorską. Laureaci otrzymają 4,5 tys. zł miesięcznie, a także odbędą staż w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym.


- W piątej edycji konkursu zdecydowaliśmy się zwiększyć wysokość stypendiów przyznawanych doktorantom o 1,5 tys. zł. w porównaniu z poprzednimi latami – wyjaśnia prof. Janusz Janeczek, przewodniczący Rady NCN. – Dzięki temu młodzi naukowcy będą mogli poświęcić cały swój czas badaniom, a program stażowy umożliwi im pracę pod okiem najlepszych specjalistów z ich dziedzin.


W grupie nauk o życiu złożono 112 wniosków, z których finansowanie na łączną kwotę ponad 2,9 mln zł uzyskało 27 projektów. Wśród nagrodzonych znalazł się projekt mgr. Damiana Jacenika z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Naukowiec z UŁ zajmie się badaniem sygnalizacji estrogenowej w patofizjologii jelit. Projekt otrzyma dofinansowanie w kwocie 115 676,00 zł.


– Wyjadę do Stanów Zjednoczonych na University of New Mexico w Albuquerque. Będę tam kontynuował swoje badania u profesora Erica Prossnitza, który jest pionierem badań nad receptorem GPER i pierwszy na świecie scharakteryzował go jako receptor estrogenów – opowiada mgr Jacenik.


W konkursie zgłoszono 120 projektów z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Do finansowania zostało zakwalifikowanych 30 z nich, o łącznym budżecie prawie 3 mln zł. Do nagrodzonych projektów należy projekt mgr. Karola Jóźwiaka z Wydziału Filologicznego – Koncepcja języka rzeczywistości w refleksji teoretycznej i twórczości artystycznej Pier Paolo Pasoliniego. Budżet tego projektu wyniesie 94 450,00 zł.


– W ramach stypendium wyjadę w przyszłym roku do Paryża, na Sorbonę, gdzie chcę uzupełnić badania, które na temat twórczości Pasoliniego przeprowadziłem wcześniej we Włoszech - w Rzymie, Mediolanie czy Bolonii – mówi mgr Jóźwiak.


Najwięcej, aż 157 wniosków, nadesłali przedstawiciele nauk ścisłych i technicznych, z których finansowanie o łącznej wartości niemal 4 mln zł, otrzyma 40. badaczy z całej Polski.


Pełna lista nagrodzonych projektów: https://www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2017-07-26-...

Poprzednia wiadomość Dobra Nauka: Miejsca pamięci i zapomnienia na Jurze
Następna wiadomość Łodzianie nie gęsi…