Mniejszość polska na Litwie – zaproszenie na webinarium

Centrum Studiów Migracyjnych UŁ zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejne webinarium. Spotkanie zostanie poświęcone polskiej mniejszości na Litwie w kontekście historycznym i politycznym. Przyczynkiem do dyskusji będzie książka dr Barbary Jundo-Kaliszewskiej (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ) "Zakładnicy historii. Mniejszość polska w postradzieckiej Litwie". To pierwsza publikacja, która tak kompleksowo analizuje najnowszą historię Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie.

Spotkanie odbędzie się 4 marca, o godz. 12.00, w aplikacji MS Teams.

Barbara Jundo-Kaliszewska prezentuje w monografii historyczne ujęcie kwestii odrodzenia narodowego Polaków na obszarze współczesnej Wileńszczyzny na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz utworzenia polskojęzycznej, autonomicznej jednostki w obrębie Litwy. Wątek polityki narodowościowej w krajach byłego bloku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich nieustannie powraca w międzynarodowej przestrzeni publicznej. Z powodów politycznych opisane w książce wydarzenia do dziś budzą kontrowersje oraz rzutują na relacje bilateralne Polski i Litwy.

Do tez książki podczas spotkania odniosą się:

· Antoni Radczenko (dziennikarz "Kuriera Wileńskiego")

· dr Barbara Stankevič (Uniwersytet Michała Romera w Wilnie)

· Dominik Wilczewski (Uniwersytet w Białymstoku/Przegląd Bałtycki)

Zaproszeni goście oprócz odwołań do burzliwej historii obecności Polaków na Wileńszczyźnie i ciągle trudnych relacji polsko-litewskich porozmawiają też m.in. o złożonych tożsamościach i podziałach w łonie mniejszości polskiej, jej starych i nowych przedstawicielach politycznych czy kontaktach z macierzą. Spotkanie poprowadzą dr Wojciech Marciniak (WFH UŁ) i dr Marcin Gońda (WES UŁ).

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Centrum Studiów Migracyjnych UŁ