Mówisz i piszesz o filmach? Zgłoś się

Z filmem zawsze nam po drodze, dlatego i w tym roku jako Uniwersytet Łódzki wspieramy Festiwal Kamera Akcja. Trwa właśnie nabór zgłoszeń do konkursów: Krytyk Pisze i Krytyk Mówi, które co roku towarzyszą Festiwalowi FKA. To szansa na zaistnienie w roli krytyka filmowego, a także możliwość zdobycia nagród i karnetów festiwalowych. Do grona konkursowych laureatów należą też studenci, doktoranci i absolwenci różnych specjalizacji Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Warsztat pisarski, kreatywne podejście, twórcza odwaga i ciekawa perspektywa patrzenia na film - to umiejętności, które pozwolą na wyróżnienie się w konkursowych potyczkach. Krytyk Pisze i Krytyk Mówi, odbywające się w ramach Festiwalu Kamera Akcja, to konkursy skierowane są głównie do początkujących krytyczek i krytyków. Wśród zwycięzców, związanych z Uniwersytetem Łódzkim, można wymienić m.in. Joannę Birek, Dominikę Bierczyńską, Dawida Dróżdża czy Dianę Dąbrowską, która obecnie współpracuje z Wydziałem Filologicznym UŁ.

Krytyk Pisze

To jedyny konkurs pisarski, w którym uczestnicy oceniani są przez dwa składy jurorskie - Jury Twórców i Jury Krytyków, co przekłada się na podwójną szansę na wygraną. Laureaci, w ramach wygranej mają m.in. okazję współpracować z najlepszymi magazynami branżowymi - KINO czy Film&TV Kamera, które wspierają rozwój talentów pisarskich. Chętni (do 26. roku życia) mogą nadsyłać swoje prace o dowolnej formie (np. analiza, recenzja, esej), o objętości 7-10 tys. znaków, do 20 września.

A może Krytyk Mówi?

Choć trend tworzenia zróżnicowanych form filmowych wypowiedzi krytycznych w internecie dynamicznie rozwijał się już od kilku lat, to z pewnością sytuacja trwająca od kilku miesięcy zaowocowała powstaniem wielu nowych, ciekawych podcastów, vlogów i projektów audiowizualnych, poświęconych konkretnym gatunkom bądź komentujących zjawiska w branży filmowej. W Konkursie Krytyk Mówi wyróżniani są najlepsi twórcy, którzy zaistnieli w ostatnim czasie w sieci. W tej rywalizacji to społeczność festiwalowa typuje kandydatów do głównej nagrody. Zgłoszenia przyjmowane są na stronie FKA do 30 września. Jury konkursowe ogłosi zwycięzcę na uroczystym otwarciu 15 października 2020. Co więcej, wśród osób, które prześlą propozycje swoich faworytów do konkursu rozlosowane zostaną karnety festiwalowe, umożliwiające udział online w tegorocznej edycji FKA. Zachęcamy do udziału!

Więcej informacji o konkursach na stronie Festiwalu - http://kameraakcja.com.pl/konkursy-2020/

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/