Na tropie bomby

Studenci i doktoranci UŁ znani są ze swojego zaangażowania w różnorodne inicjatywy społeczno-kulturalne. Jędrzej Kałużny, doktorant w Instytucie Historii UŁ, wraz z archeologiem Radosławem Hermanem w dniach 29-30 sierpnia zorganizowali festiwal przygodowo-historyczny Misja Skarb w Uniejowie, podczas którego… znaleziono bombę pochodzącą z okresu II Wojny Światowej.

Prawdziwy skarb

Festiwal składał się z trzech części: prelekcji historyczno-archeologicznych, wystawy sprzętu militarnego i dioram historycznych, badań powierzchniowych, poszukiwań archeologicznych. To właśnie ostatni element festiwalu przyniósł uczestnikom największe zaskoczenie.

"W niedzielę, 30 sierpnia, rano prowadziliśmy mistrzostwa w poszukiwaniu monet. Na miejskiej plaży zakopane zostało wcześniej 280 monet i żetonów. Zadaniem detektorystów było odszukać ich jak najwięcej - to gwarantowało wygraną. Rozgrywka była czysto sportowa i rekreacyjna. Podczas turnieju detektoryści natrafili na niewybuch - duży pocisk najprawdopodobniej z czasów II wojny Światowej. Zatrzymaliśmy turniej poszukiwaczy. Wezwałem służby. Ładunek odebrali saperzy z Tomaszowa" - relacjonuje Jędrzej Kałużny z Wydziału Filozoficzno-historycznego UŁ.

O festiwalu

Festiwal to połączenie rozrywki i nauki, w ciekawej formie podane mieszkańcom Uniejowa i nie tylko. Trzon spotkań stanowiły mikrowydarzenia i punkty pokazowe, a także eventy, na których pasjonaci przygotowywali atrakcje dla widzów uczestniczących w festiwalu. Genezę festiwalu stanowią m.in. tradycja uniejowskich Turniejów Rycerskich i Jarmarków Średniowiecznych.

Nie mniej ważna jest również tradycja prowadzonych w Uniejowie badań archeologicznych i poszukiwań skarbów, przynoszących niezwykłe odkrycia. Pierwsza edycja festiwalu organizowana była we współpracy Miasta i Gminy Uniejów oraz bohaterów programu "Misja skarb" Fokus TV.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Wydział Filozoficzno-historyczny UŁ