Na UŁ powstaje Centrum Dialogu o Afryce

Naukowcy, eksperci z zagranicy i pasjonaci Afryki rozmawiają na Uniwersytecie Łódzkim o sprawach drugiego co do wielkości kontynentu i perspektywach współpracy polsko-afrykańskiej. W czasie dwudniowej konferencji zostanie powołane Centrum Dialogu o Afryce.

 

Zamiarem organizatorów konferencji było zgromadzenie grona ekspertów i badaczy, ale też osób bezpośrednio zawodowo i praktycznie zaangażowanych w problematykę związaną z Afryką w jednym miejscu i czasie.

_MGL5006

- Jeśli przyjrzymy się statystykom dotyczącym Afryki, to zauważymy wielopoziomowy niedorozwój. Chodzi między innymi o najkrótszą średnią życia czy najniższe PKB - powiedział prof. Radosław Bania, dziekan WSMiP UŁ.

Spotkanie i wymiana poglądów w takim gronie może stanowić zaczyn dla wielowątkowego, poważnego oraz permanentnego podjęcia refleksji o Afryce w kolejnej formule. Wokół tych zagadnień bowiem, w ocenie ekspertów, doświadczenie i wiedza mieszają się często z ignorancją oraz chaosem pojęciowo-informacyjnym.

Tymczasem dla nikogo świadomego natury i istotny współczesnych stosunków międzynarodowych nie ma wątpliwości, iż to Afryka stanowi jeden z obszarów generujących największy potencjał zmiany w świecie.

_MGL5004

- Nie mamy wątpliwości, że ten kontynent jest niezwykle ważny. Jego rola gospodarcza i polityczna w ostatnich latach znacznie wzrosła. Mamy jednak z drugiej strony problem migracyjny i o tym też trzeba mówić, zwłaszcza w kontekście pomocy humanitarnej - mówił podczas otwarcia konferencji prof. Antoni Różalski, Rektor UŁ.

Konferencja zakończy się powołaniem do życia Centrum Dialogu o Afryce, które w formule sieciowej prowadzić będzie aktualne prace we wskazanych obszarach, których efekty pojawiałyby się regularnie w formie raportów, prac analitycznych, wydawnictw i inicjatyw naukowych.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ