Nagroda im. J. Regulskiego dla naukowca Wydziału Zarządzania UŁ

Dr hab. Dominik Drzazga z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem otrzymał nagrodę im. Jerzego Regulskiego za 2020 rok w kategorii Wiedza i Upowszechnianie. Nagroda została przyznana za monografię naukową pt.: "Systemowe uwarunkowania planowania przestrzennego jako instrumentu osiągania sustensywnego rozwoju". Gratulujemy!

 

- To niezwykle nobilitujące dla mnie wyróżnienie, w szczególności ze względu na osobę patrona nagrody - Pana profesora Jerzego Regulskiego, który w latach osiemdziesiątych XX w. był inicjatorem oraz organizatorem prac konceptualno-badawczych nad wskrzeszeniem samorządu terytorialnego w Polsce, a po transformacji ustrojowej w 1989 r. koordynował prace parlamentarne i rządowe zmierzające do wprowadzenia reformy samorządowej w życie - komentuje dr hab. Dominik Drzazga.

I dodaje:

- Warto przypomnieć, że w okresie prac nad koncepcją samorządu terytorialnego profesor Jerzy Regulski pracował w Uniwersytecie Łódzkim, gdzie przyczynił się do rozwoju polskiej szkoły ekonomiki miasta i planowania przestrzennego. Nagrodzona praca ma w dużej mierze charakter teoretyczno-konceptualny i wpisuje się właśnie w nurt współcześnie prowadzonych badań nad reformą systemu planowania przestrzennego w Polsce. Powstała w Katedrze Zarzadzania Miastem i Regionem - jednostce, która wywodzi się z Instytutu, którym kiedyś kierował profesor Jerzy Regulski. Bardzo dziękuję Kapitule za nagrodzenie pracy, a szczególne podziękowania składam również wieloletniemu mentorowi mojej pracy naukowej w Uniwersytecie - Panu profesorowi Tadeuszowi Markowskiemu.

W uzasadnieniu członka Kapituły Nagrody - dra Adama Kowalewskiego - czytamy:

- Bardzo cenne opracowanie. W polskiej literaturze naukowej brak kompleksowych opracowań poświęconych zagadnieniom planowania przestrzennego w wymiarze teoretycznym, konceptualnym oraz, co najważniejsze, w wymiarze praktycznym. Cenne jest również podjęcie przez autora problemów planowania przestrzennego w aspekcie paradygmatu rozwoju sustensywnego. Jest to temat zaniedbany, ważny formalnie jako wymóg Konstytucyjny i 'nieobecny' w polityce przestrzennej. Jest słabo reprezentowany w prawie administracyjnym (co ma fatalne skutki praktyczne), jest też zaniedbany w planowaniu przestrzennym.

Nagroda imienia Jerzego Regulskiego została ustanowiona w 2016 r. przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich i jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznała Nagrody imienia Jerzego Regulskiego za 2020 rok. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są w czterech kategoriach: IDEI, REALIZACJI DZIEŁA, WIEDZY I UPOWSZECHNIANIA, AKTYWNOŚCI OBYWATELSKIEJ.

Pełna informacja na stronie Fundacji:

NAGRODA REGULSKIEGO - FRDL

V Edycja Nagrody im. Jerzego Regulskiego


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: dr hab. Dominik Drzazga, Zakład Zarządzania Miastem, Katedra Zarządzania Miastem i Regionem, Wydział Zarządzania UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ