Pandemia nie zatrzymała humanistów

Aż 68 dzieł z całej Polski nadesłano na tegoroczny, szósty już Konkurs im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego na wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. To niemal rekord w historii tej ogólnopolskiej nagrody. Autor zwycięskiej pracy otrzyma 50 000 PLN i dołączy do wyjątkowego grona laureatów. W tym roku, w związku z pandemią, regulamin Konkursu został zmieniony po to, by umożliwić elektroniczne wysyłanie prac.

 

Święto humanistyki

Nagroda przyznawana przez Uniwersytet Łódzki jest wyróżnieniem ogólnopolskim, które zyskało w środowisku polskich naukowców dużą renomę. Konkurs umożliwia pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w Polsce. Autorów najlepszych książek poznajemy corocznie podczas uroczystej gali, której towarzyszy wyjątkowa oprawa artystyczna. Autor zwycięskiego dzieła otrzymuje z rąk Rektora Uniwersytetu Łódzkiego 50 tys. zł. To prawdziwe święto polskiej humanistyki.

- Pomysł, by tego typu nagroda funkcjonowała na Uniwersytecie Łódzkim, uważam za znakomity. Nie tylko dlatego, że nobilituje humanistykę, ale przede wszystkim ukazuje jej znaczenie, a to wspomaga humanistów, jeśli chodzi o widoczność w sferze publicznej. Za to szczególnie Panu Rektorowi i Uniwersytetowi Łódzkiemu dziękuję - laureat V edycji konkursu, prof. Grzegorz Ziółkowski.

Nic więc dziwnego , że z roku na rok do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej prac. W 2015 roku wpłynęło ich 35, w 2016 - 44, w 2017 - 56, w 2018 - 71, w 2019 -76. Tegoroczna edycja, naznaczona przez pandemię, okazuje się jednak kolejną niezwykle udaną. Koronawirus nieco skomplikował sytuację związaną z nadsyłaniem prac, do tej pory możliwe było to wyłącznie pocztą, ale zmiana regulaminu i dopuszczenie drogi elektronicznej pozwoliło zachować wysoką liczbę zgłoszeń.

V_nagroda

Wybór finalistów

Teraz rozpoczyna się etap wytężonej pracy dla Kapituły Konkursu, która ma zadanie przeczytać wszystkie nadesłane prace, zrecenzować je, a następnie wybrać spośród nich maksymalnie pięć najlepszych. Tytuły prac nominowanych do nagrody i ich autorów poznamy jesienią. Autorzy wyróżnionych książek zostaną zaproszeni do finału Konkursu. Wówczas, po przeprowadzeniu rozmowy z autorami, Kapituła dokona wyboru laureata VI edycji.

- Kiedy w 2015 r. Uniwersytet Łódzki ustanawiał tę nagrodę, mieliśmy nadzieję, że po kilku latach konkurs stanie się ważnym elementem polskiego życia akademickiego, a być może nawet inspiracją do podejmowania zadań naukowych o nieprzeciętnej skali. Dość dziś powiedzieć, że doświadczenie pięciu edycji upoważnia nas do pokornej satysfakcji. Nie potwierdziły się głosy sprzed 5 lat o kryzysie polskiej humanistyki. Przeciwnie, prace, które wpłynęły na nasz konkurs, ukazały otwartość i oryginalność humanistyki polskiej, brak kompleksów w podejmowaniu wyzwań i tematów ważkich dla naszego społeczeństwa, a także trudnych okresów czy wydarzeń w naszej historii - prof. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący Kapituły Konkursu.

Dotychczasowi laureaci

Zwycięskimi dziełami z zakresu nauk humanistycznych w pięciu minionych edycjach konkursu są publikacje:

  • Jana Strelaua Różnice indywidualne. Historia-Determinanty-Zastosowania, wydana przez Wydawnictwo Naukowe Scholar,
  • Ewy Kołodziejczyk Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza, wydana przez Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN Fundacja Akademia Humanistyczna,
  • Doroty Sajewskiej Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny, wydana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego,
  • Andrzeja Friszke Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ "Solidarność" i KSS "KOR" 1981-1984, wydana przez Wydawnictwo Znak Horyzont, we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Europejskim Centrum Solidarności,
  • Grzegorza Ziółkowskiego Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej, wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kapituła Konkursu

W skład Kapituły Konkursu wchodzą: prof. Grzegorz Gazda (Uniwersytet Łódzki), prof. Ryszard Kleszcz (Uniwersytet Łódzki), prof. Anna Legeżyńska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), prof. Anna Lewicka-Strzałecka (Polska Akademia Nauk), prof. Włodzimierz Nykiel (Uniwersytet Łódzki), prof. Antoni Różalski (Uniwersytet Łódzki- przewodniczący), prof. Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) oraz ks. prof. Andrzej Szostek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: www.nagrodakotarbinskiego.uni.lodz.ploraz na fanpage-u nagrody na Facebooku: https://www.facebook.com/nagrodatk/.

Zapraszamy również do odsłuchania ciekawych podcastów poświęconych humanistyce: https://soundcloud.com/uniwersytetlodzki/sets/wyk-...

https://www.facebook.com/nagrodatk/


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ