Nagroda „Łódzkie Eureka” 2020 za innowacyjny projekt do nauki czytania dla dzieci

Prof. Monika Wiśniewska-Kin i mgr Weronika Kisiel z Katedry Pedagogiki Wieku Dziecięcego Uniwersytetu Łódzkiego, otrzymały wyróżnienie w kategorii Nauka nagrody „Łódzkie Eureka” 2020. Statuetki prezydent miasta Łodzi przyznano za projekt „Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie" ułatwiający dzieciom naukę czytania. Gratulujemy!

prof. Monika Wiśniewska-Kin
mgr Weronika Kisiel

Projekt nawiązuje do najnowszych osiągnięć psychologii i pedagogiki, z których wynika, że małe dzieci mają ogromny potencjał poznawczy. Uczą się poprzez działanie, ruch, mówienie, a do eksplorowania świata wykorzystują wszystkie zmysły i angażują emocje. W unikatowym modelu nauczania łódzkich badaczek dzieci konstruują wiedzę o świecie liter i dźwięków niejako mimochodem, dzięki starannie zaprojektowanym materiałom.

Komentuje prof. Monika Wiśniewska-Kin:

Projekt początkowej nauki czytania i pisania stał się dla nas przygodą, wyzwolił wolność myślenia i działania, uruchomił zbuntowaną wyobraźnię, otworzył na obcowanie z przygodą i sprowokował ciekawość: naszą i dzieci.

We współpracy z Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego zespół opracował bogaty zestaw pomocy dydaktycznych: plansze edukacyjne, drewniane klocki konstrukcyjne, artystyczną książkę obrazkową - Picture Book, książkę dla nauczycieli, książkę dla rodziców oraz pięć rodzajów gier edukacyjnych dostosowanych do metody nauczania.

O projekcie pisaliśmy w artykule.

Wyróżnienia „Łódzkie Eureka” przyznaje Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i techniczne dla przedstawicieli łódzkiego świata nauki. Do wyróżnienia mogą być zgłaszane osiągnięcia o randze krajowej lub międzynarodowej, uzyskane w roku poprzedzającym rok przyznania „Łódzkich Eurek”.

Materiał: prof. Monika Wiśniewska-Kin, Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ; Urząd Miasta Łodzi
Fot.: Urząd Miasta Łodzi