Najlepsi młodzi geografowie

Siedemdziesięcioro uczniów szkół ponadgimnazjalnych z regionu łódzkiego walczyło w weekend o jak najwyższy wynik na 44. Olimpiadzie Geograficznej. Najlepsi z nich mogą pojechać na etap krajowy w Zamościu, a tam powalczyć o Wielki Finał w Kanadzie. Gospodarzem Olimpiady był Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Tegoroczny okręgowy etap Olimpiady składał się z trzech podejść, każde trwało 45 minut. Uczestników powitały m.in. władze Wydziału Nauk Geograficznych.

- Już teraz jesteście zwycięzcami, bo wykazujecie ponadprzeciętne zainteresowanie geografią - powiedział prodziekan WNG, prof. Sławoj Tanaś.

Podejście pierwsze wymagało od uczestników wykazania się znajomością odkryć geograficznych i mapy fizycznej świata, głównie Azji. Uczniowie mieli za zadanie uzupełnić braki w relacji z ekspedycji śladami polskich podróżników i odkrywców. Współcześni polscy geografowie wyruszyli z Krakowa na wschód, zwiedzając po drodze Lwów, Kamieniec Podolski. Następnie przemieścili się nad największe jezioro świata - Kaspijskie, zobaczyli resztki wysychającego jeziora Aralskiego, ze względu na nadmierny pobór wód z Amu-darii i Syr-darii do nawadniania pół bawełnianych. W dalszej podróży dotarli nad jezioro Bałchasz, którego wody w części wschodniej są słone a w zachodnie słodkie. Podążając śladami Benedykta Polaka dotarli do Karakorum. Następnie udali się na Syberię, którą badali polscy naukowcy Benedykt Dybowski, Jan Czerski, Aleksander Czekanowski, powstańcy styczniowi zesłani na Syberię przez władze carskie. W dalszej podróży dotarli na Kamczatkę, skąd Maurycy Beniowski uczestnik konfederacji barskiej, zawładnął okrętem i zorganizował ucieczkę zesłańców. Kolejnymi miejscami na trasie ekspedycji były Wyspy Kurylskie, Borneo - największa wyspa Archipelagu Malajskiego, Australia, w której zdobyli najwyższy szczyt tego kontynentu górę Kościuszki, nazwaną tak przez polskiego badacza i odkrywcę złóż złota Pawła Edmunda Strzeleckiego. W drodze powrotnej zatrzymali się w Katarze i Etiopii.

Podejście drugie dotyczyło głównie zagadnień meteorologicznych, znajomości przyrządów pomiarowych, rodzajów chmur. Uczniowie musieli wykazać się też znajomością zmian pogody spowodowanym przechodzeniem frontów atmosferycznych. Dodatkowo, także w tym podejściu, konieczna była znajomość mapy fizycznej świata, ponieważ udali się w podróż przez morza i oceany szlakiem kliprów - smukłych i bardzo szybkich żaglowców, wykorzystywanych w wieku XIX do pokonywania dalekich tras i przewożenia nietrwałych ładunków.

Ostatnie podejście dotyczyło zagadnień z geografii społeczno-ekonomicznej świata i Polski.

W czasie gdy uczniowie rozwiązywali zadania z ich nauczycielami spotkali się wykładowcy Wydziału Nauk Geograficznych UŁ. Rozmawiano m.in. o problemach z rozwiązywaniem zadań testowych i przedstawiono ofertę edukacyjną Wydziału.

20 osób z najlepszymi wynikami przechodziło do drugiego etapu, który rozgrywany był w niedzielę.

W drugim dniu zawody polegały na rozwiązaniu quizu, w którym pojawiły się zagadnienie z geografii fizycznej jak i społeczno- ekonomicznej. W części ustnej uczniowie musieli wykazać się umiejętnością wskazywania, określania zależności i wpływu środowiska przyrodniczego na rozmieszczenie ludności w wybranych obszarach świata.

Wśród najlepszych młodych geografów regionu łódzkiego jest reprezentantka Publicznego Liceum Uniwersytetu Łódzkiego:

Michał Kwaśniewski z III LO w Łodzi

Anna Macjejewska z III Łodzi

Szymon Śmigielski z I LO w Bełchatowie

Mateusz Maćkowski z II LO w Zduńskiej Woli

Kaja Stelmaszewska z Publicznego LO UŁ w Łodzi

Michał Jurek z Publicznego LO PŁ w Łodzi

Kajetan Pietrzak z I LO w Łodzi

Julia Szczytkowska z XII LO w Łodzi

Jan Śmigiel z II LO w Tomaszowie Mazowieckim

Wojciech Szczesio z III LO w Łodzi

Maryla Ciszewska z XXI LO w Łodzi

Wojciech Palusiński z Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie

Anna Szczepańska z I LO w Łodzi

Antoni Owczarski z Katolickiego LO oo Bernardynów w Łodzi

Michał Militowski z I LO w Sieradzu

Michał Długosz z I LO w Koluszkach

Jowita Tera z XII LO w Łodzi

Karolina Kamecka z I LO w Bełchatowie

Błażej Makowski z I LO w Łodzi

Paweł Śmigiel z II LO w Tomaszowie Mazowieckim

Nagrody w okręgowym etapie Olimpiady sponsorowali: Wydział Nauk Geograficznych UŁ, Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego, Centrum Promocji UŁ, Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział w Łodzi i Teatr Muzyczny w Łodzi. Wyniki ze wszystkich etapów okręgowych poznamy na początku marca. Wtedy okaże się ilu z łódzkich zwycięzców pojedzie do Zamościa i powalczy o wyjazd na międzynarodowy finał w Kanadzie.

Redakcja: Centrum Promocji