10 stycznia, 2018 r.

Najlepsza publikacja historyczna

fot. MSZ

9 stycznia 2018 r. rozdano po raz pierwszy nagrody i wyróżnienia w Konkursie Historycznym Ministra Spraw Zagranicznych za publikacje, które ukazały się w latach 2015-2016. Nagrody i wyróżnienia, przyznane zostały w dwóch kategoriach: za najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski oraz za najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji.

Profesor Andrzej M. Brzeziński, historyk z Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, odebrał z rąk Jana Dziedziczaka, wiceministra spraw zagranicznych, nagrodę za książkę „Oskar Halecki a Liga Narodów. Poglądy i działalność” (https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/oskar-hale... ). Praca prof. Brzezińskiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego w 2016 r., dotyczy działalności na forum Ligi Narodów i stosunku do tej instytucji jednego z najbardziej znanych na forum międzynarodowym historyków polskich XX w. Publikacja została wyróżniona w kategorii „Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji.”

Profesor Andrzej M. Brzeziński wygłosił ponadto wykład w trakcie konferencji „Dyplomacja publiczna i promocja historii Polski za granicą” towarzyszącej wręczeniu nagród i współorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Konkurs realizowany jest przez Radę Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych.

– Istotne jest, żeby powstawało jak najwięcej publikacji mówiących o naszej historii w sposób atrakcyjny dla zagranicznych odbiorców – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak wręczając nagrody. – Promocja historii Polski za granicą, jest jednym z priorytetów MSZ – dodał.

Lista wszystkich nagrodzonych oraz fotorelacja z konkursu znajdują się tutaj:

Materiał źródłowy: Wydawnictwo UŁ

Redakcja: Centrum Promocji