27 marca, 2018 r.

Najzdolniejsi młodzi matematycy w Łódzkiem

Najzdolniejsi młodzi matematycy w Łódzkiem

fot. Paweł Śpiechowicz, UŁ

Marcin Gołębiewski z Pijarskiego Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu i Kamil Galewski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim – to zwycięzcy VIII edycji wojewódzkiego konkursu Matematyka Moja Pasja. Pierwszy laureat triumfował w kategorii gimnazjów, drugi – szkół ponadgimnazjalnych.


Na drugich miejscach znaleźli się uczennice z Łodzi – Aleksandra Bilińska z PLO Uniwersytetu Łódzkiego i Dominika Radaszewska z PG Politechniki Łódzkiej.


- Nie ma obecnie dziedziny w naukach ścisłych, gdzie matematyka nie odgrywałaby znaczącej roli w prowadzeniu badań. Zachęcajcie do matematyki swoich młodszych kolegów, a wiedzę o niej zgłębiajcie w Uniwersytecie Łódzkim – mówił do uczestników konkursu Rektor UŁ, prof. Antoni Różalski.


Wyróżniono także nauczycieli: Pan Pawła Kwiatkowskiego z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim oraz Pana Przemysława Pawlaka z Gimnazjum Politechniki Łódzkiej, a także dwie szkoły: Pijarskie Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu i I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim


- Matematyka jest królową nauk, bo uczy logicznego myślenia, a to obecnie przydaje się wszędzie – finansach, bankach, ubezpieczeniach, analizie danych. Specjalizacje, które umożliwiają pracę w tych branżach już podczas studiów, prowadzimy na naszym Wydziale – dodał Dziekan WMiI – prof. Marcin Studniarski.


Konkurs mający na celu popularyzację matematyki wśród uczniów, jest organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przy współudziale Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W kategorii dla gimnazjalistów współorganizatorem jest także Łódzki Kurator Oświaty. Inicjatywę swym patronatem objął Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa, Rektor UŁ oraz Łódzki Kurator Oświaty.


W tegorocznym konkursie udział wzięło 2272 uczestników (w kategorii szkół ponadgimnazjalnych: 1101 uczniów z 62 szkół, w kategorii gimnazjów i VII klas szkół podstawowych: 789 uczniów z 71 gimnazjów i 382 uczniów klas siódmych z 70 szkół podstawowych).


Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość Marzec 68’ – tablica pamięci
Następna wiadomość Wyróżnienie „Łódzkie Eureka 2017”