Natural Born vs. Artificial Artist

Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Etnologów UŁ "Wagabunda" zaprasza na prelekcję "Natural Born vs. Artificial Artist. Sztuczna inteligencja i twórcza wyobraźnia".Spotkanie połączone będzie z debatą na temat fenomenu, jakim jest sztuka sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence).Prelegentka: ADA FLORENTYNA PAWLAK - doktorantka w Instytutcie Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ

Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Etnologów UŁ "Wagabunda" zaprasza na prelekcję"Natural Born vs. Artificial Artist. Sztuczna inteligencja i twórcza wyobraźnia".Spotkanie połączone będzie z debatą na temat fenomenu, jakim jest sztuka sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence).Prelegentka: ADA FLORENTYNA PAWLAK - doktorantka w Instytutcie Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji - nienadzorowanego uczenia maszynowego, sztucznych sieci neuronowych (GAN, CAN) i algorytmów generatywnych - na artystyczną scenę wkracza Sztuczny Artysta (Artificial Artist). Programy takie jak Creative Adversarial Networks, TensorFlow, DeepArt, Google Deep Dream, Neurographer, Magenta czy Cloudpainting pozwalają stawiać ciekawe pytania dotyczące wpływu technologii na kreatywność i artystyczną wyobraźnię. Dzięki metodom sztucznej inteligencji powstają obrazy tworzone robotyczną ręką, wyliczone algorytmicznie wizerunki bez modela - fotorealistyczne portrety nieistniejących ludzi, technologie transferu stylu artystycznego i "oryginały" nieżyjących twórców (Next Rembrandt), którzy dzięki przyspieszeniu technologicznemu "tworzą" dzieła sztuki po śmierci.Brzmi nieco abstrakcyjnie, prawda?Umiejętność snucia historii, kreowania wyobrażeń i wytwarzanie artystycznej fikcji postrzegane było dotychczas jako jedna z kardynalnych cech naszego gatunku pozwalająca zmierzyć się z tajemnicą istnienia. Jesteśmy jednak świadkami przesunięcia twórczych i odbiorczych paradygmatów, wobec których musimy stosować nowe kategorie estetyczne. Sztuka w paradygmacie art@science jest katalizatorem potężnej zmiany w postrzeganiu tego, co uważano za typowo ludzkie - wyobraźni i kreatywności.- Czy generowane przez "sztuczną wyobraźnię" wytwory sztucznych umysłów i artefakty powstałe dzięki "maszynowej wrażliwości" są w stanie wywołać w odbiorcach estetyczne doświadczenie i budzić emocje?- Czy sztuczna sztuka (Artificial Art) zmierza w stronę porzucenia roli cielesności w procesie tworzenia i twórczej wyobraźni człowieka na rzecz przypadku i kuratorowania dzieł wygenerowanych przez maszynę?- Czy cedując sprawczość i wykonanie dzieła na algorytmy wypieramy ze świata twórczość Natural Born Artist?- Czy sztuczna inteligencja wesprze kreatywność i wyobraźnię artystyczną, stając się narzędziem twórczym jak niegdyś camera obscura?Jeżeli zaintrygowała Was ta problematyka, która rodzi wiele pytań o status (post)artysty, a także przysparza sporo dylematów moralnych i tożsamościowych oraz chcecie szerzej poznać tajniki technoantropologii wizualnej - koniecznie bądźcie z nami!17 kwietnia 2019, godz. 17.30Pop'n'Art (plac Wolności 6)