Naukowcy UŁ pomogą w sprawach społecznych

Uniwersytet Łódzki coraz bardziej otwiera się na otoczenie i staje się integralną częścią Łodzi i regionu. W naszej uczelni powstało Centrum Innowacji Społecznych. 9 Stycznia, o godzinie 10:00, w Pałacu Biedermanna w Łodzi, zostanie oficjalnie zainaugurowana jego działalność. Centrum będzie prowadzić badania, które pomogą m.in. osobom wykluczonym, czy firmom, które chcą angażować się w działalność społeczną.

Ideą nowej jednostki jest rozwiązywanie problemów społecznych działając wspólnie - różne wydziały UŁ będą łączyć siły pomagając łodzianom i mieszkańcom regionu. Centrum Innowacji Społecznych UŁ (CEIN) to także przestrzeń dla nowych pomysłów i projektów proponowanych przez pracowników z różnych wydziałów UŁ.

"W jednym miejscu zebrały się osoby, które od wielu lat aktywnie działały w obszarze społecznym pracujące na co dzień na różnych wydziałach. Wśród nich są osoby zajmujące się wykluczeniem społecznym, problemem bezdomności ale i społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstw czy przedsiębiorczością społeczną" - tłumaczy dr hab. Inga Kuźma kierowniczka CEIN UŁ "Taka różnorodność w powiązaniu z chęcią do działania na pewno przyniesie dobre rezultaty" - dodaje.

W czasie inauguracji zaproszeni goście będą mieli okazję wysłuchać wykładu gościa z Universitat Politècnica de València z Hiszpanii, który podzieli się swoimi doświadczeniami w obszarze włączenia społecznego osób niepełnosprawnych. Dodatkowo członkowie centrum zaprezentują rezultaty międzynarodowego projektu Open Mind poświęconego przedsiębiorczości społecznej osób wchodzących na rynek pracy w tym głównie kobiet. Całość wydarzenia będzie okazją do spotkania osób, które aktywnie działają na rzecz innowacji społecznych w Łodzi.

Opracowanie: dr Agata Rudnicka