Nie ma już „Baćki”...- reportaż doktoranta UŁ o Białorusi

To, co ci bandyci w mundurach zrobili naszym rodakom, nas odmieniło, przełamało psychologiczną barierę wiernopoddańczej uległości. Teraz na Białorusi trwa wojna z narodem - opowiadają wolontariusze niosący pomoc represjonowanym. A ofiary prześladowań przerywają milczenie - komentuje z MIńska Tomasz Grzywaczewski. Zachęcamy do przeczytania reportażu.

Bohaterami tego tekstu są: Aleksiej i Maria, Jakow oraz Nastja i Artur. Kiedy zapytałem Aleksieja czy mogę zrobić mu zdjęcie i podać jego nazwisko, odparł: - Tak. A czy ja się nie boję mówić o tym, co mnie spotkało? Nie, bo jestem wreszcie wolnym człowiekiem. A na tym przecież polega wolność, żeby przestać się bać. Wszyscy zgodzili się ujawnić swoje nazwiska i wizerunki. Nie robimy tego jednak - w obawie o ich bezpieczeństwo.

Obcięli mi kucyk. Chcieli, bym go zjadł, ale w końcu skupili się na biciu.

- Mama znalazła moje włosy w kieszeni spodni. Nie wiem jak się tam znalazły, ale chyba schowałem je odruchowo, kiedy traciłem przytomność. Nożem albo brzytwą obcięli mi kucyk zaraz po wrzuceniu do więźniarki. Najpierw chcieli, żebym go zjadł, ale w końcu skupili się na biciu - siedzący na fotelu Aleksiej na chwilę puszcza dłoń swojej dziewczyny Marii i gładzi się ręką po łysawym placku na czubku głowy.

Jego prawa ręka obłożona gipsem zwisa bezwładnie na temblaku. Mężczyzna dopiero wczoraj wrócił do domu po ponad tygodniu spędzonym w szpitalu. Na małżeńskim łóżku leniwie przeciąga się długowłosy kot Behemot. Maria przysiada obok niego i kładzie sobie mruczącego zwierzaka na kolanach.

Cały artykuł dostępny - tutaj.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/