26 lipca, 2018 r.

Niesamowity mural na „Olimpie” - 20 lat programu Erasmus w UŁ

Niesamowity mural na „Olimpie” - 20 lat programu Erasmus w UŁ

fot. Maciej Andrzejewski, UŁ

Uniwersytet Łódzki z przyjemnością udostępnił przestrzeń do stworzenia kolejnego dzieła. Na ścianie X Domu Studenta UŁ „Olimp” (ul. Lumumby 12) powstał wyjątkowy mural. Inicjatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie ESN Polska, które z okazji obchodów 20-lecia programu Erasmus w Polsce oraz swojego istnienia postanowiło stworzyć niebanalny pomnik różnorodności.


Uniwersytet Łódzki cieszy się, że to właśnie w jego przestrzeni ESN Polska upatrzył sobie miejsce na ten projekt. UŁ został wybrany ze względu na ogromny sukces w internacjonalizacji oraz łączące obie instytucje wartości. Skupiają się one w projekcie Uniwersytet Różnorodny – promującym jedność w różnorodności wśród społeczności akademickiej oraz wszystkich mieszkańców Łodzi. Inicjatywa ESN Polska i obchody 20-lecia programu Erasmus idealnie wpisują się w tegoroczny Festiwal Urban Forms, partnera akcji.Autorem dzieła jest światowej sławy hiszpański artysta o pseudonimie Okuda. Przybliżono mu inicjatywę i cel ESN Polska, w tym ideę międzynarodowej wymiany studenckiej - otwarcie na wielokulturowość, jedność i tolerancję. Rozpoczęcie pracy przy tworzeniu muralu miało miejsce 25 lipca, a efekt końcowy ujrzeliśmy 28 lipca.


Decyzja artysty o stworzeniu muralu o takim charakterze nie jest przypadkowa – w swoich pracach z reguły wykorzystuje symbole nawiązujące do idei współistnienia różnych kultur i do natury człowieka. Tworzy używając form geometrycznych i wplatając w nie symbole ze świata zwierząt i ludzi. Jego wielkoformatowe malowidła oglądać można w największych miastach świata – Nowym Jorku, Berlinie czy Londynie, a niebawem również na uniwersyteckim „Olimpie”.


- Jesteśmy zaszczyceni, że ESN Polska wystąpił z inicjatywą utworzenia muralu na ścianie domu studenta Uniwersytetu Łódzkiego. To duże wyróżnienie dla naszej uczelni. Organizacja studencka Erasmus Student Network towarzyszy programowi Erasmus od samego początku i ma swoje siedziby we wszystkich krajach biorących udział w programie Erasmus. Studenci ESN wspierają wolontariacko zarówno wyjeżdżających studentów polskich uczelni, jak i pomagają studentom przyjeżdżającym z zagranicy odnaleźć się w nowej dla nich rzeczywistości. Tego typu społecznikowska postawa jest bardzo ważna i pozytywnie kreuje charakter młodego człowieka. Cieszymy się, że wybór padł na artystę z Hiszpanii ponieważ to właśnie Hiszpanie stanowią jedną z najliczniejszych grup przyjeżdżających na wymianę Erasmus do UŁ. Hiszpania jest także najczęściej wybieranym kierunkiem wyjazdu w ramach mobilności Erasmus wśród studentów i pracowników UŁ – mówi Liliana Lato, kierownik Biura Współpracy z Zagranicą UŁ.


Projekt muralu wsparło finansowo kilka podmiotów: Uniwersytet Łódzki, ESN Polska, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prywatny akademik BaseCamp, oraz Ceri.Żródło: BWZ UŁ

Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Studenckie Granty Badawcze rozdane!
Następna wiadomość Trwa rekrutacja do Programu MENTOR ESN UŁ!