Nowe technologie i nowe kierunki na UŁ

Od października tego roku będzie można studiować na dwóch nowych kierunkach związanych ze światem cyfrowym i nowymi technologiami.

Jak połączyć studia nad historią z wymogami współczesności? Ciekawą odpowiedź na to pytanie otrzymamy na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ, gdzie utworzono unikalny na skalę kraju kierunek "E-historia" wykorzystujący nowe technologie.

Program nauczania nowego kierunku został wzbogacony o blok przygotowujący do wykorzystywania wiedzy historycznej w świecie cyfrowym. Studenci oprócz obligatoryjnych zajęć z każdej epoki mają przedmioty takie jak: Historie alternatywne i kłamstwo historyczne w e-świecie, Tworzenie stron internetowych, Technologia informacyjna, Pisanie tekstów w e-świecie, Kartografia w e-świecie, e-Genealogia czy Nauki historyczne w e-świecie.

W toku studiów będą również w dużym stopniu wykorzystywane zajęcia e-learningowe odbywające się na platformie Moodle, dzięki czemu to student, w większości przypadków, będzie decydował o czasie swojego w nich uczestnictwa. W zajęciach "twarzą w twarz" studenci będą brali udział tylko w ramach 4 zjazdów w semestrze.

Wydział Zarządzania UŁ z kolei przygotował propozycję dla osób zainteresowanych zastosowaniami informatyki w biznesie. Studia na kierunku "Cyfryzacja i zarządzanie danymi w biznesie" dostarczą wiedzy i umiejętności związanych z wykorzystywaniem technologii informatycznych we współczesnej organizacji.

Studenci nauczą się analizować dane, tworzyć raporty menedżerskie wspomagające pracę organizacji, analizować media społecznościowe, wydobywając z nich niezbędną wiedzę na potrzeby nowych strategii firmy, a także dowiedzą się, jak skutecznie dobierać rozwiązania informatyczne do realizacji wyznaczonych zadań, jak zarządzać działaniem i rozwojem systemów informatycznych.

Tak skrojony program nauczania daje szerokie możliwości późniejszego zatrudnienia i rozwoju zawodowego w wybranej dziedzinie, na przykład jako specjalista do spraw rozwoju organizacji, analityk mediów społecznościowych czy też specjalista zarządzania informacją. Absolwenci, dzięki zdobyciu obszernej wiedzy z zakresu zarządzania i biznesu, będą w stanie również samodzielnie poruszać się po rynku, realizując się na przykład w prowadzeniu własnej działalności.

Więcej o zjawisku cyfryzacji -> Cyfryzacja i zarządzanie danymi w biznesie

Redakcja: Centrum Promocji