Nowy ogród dydaktyczno-doświadczalny UŁ – samowystarczalny i prośrodowiskowy

Zbiorniki na wodę deszczową, baterie słoneczne, własna studnia głębinowa i system dokładnie regulujący podlewanie roślin - nowy ogród botaniczny UŁ przy Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska jest teraz praktycznie samowystarczalny, prośrodowiskowy i oszczędny. Będzie służył studentom, pracownikom naukowym i wszystkim tym, którzy będą chcieli poznać przyrodę nieco bliżej. Przebudowa kosztowała ponad 2,6 mln złotych.

 

Przebudowa ogrodu (powierzchnia ok. 1 ha) rozpoczęła się jeszcze w ubiegłym roku, ale większość prac została wykonana wiosną 2020. Inwestycję koordynowali Kanclerz Jan Rydz oraz prof. Jeremi Kołodziejek, kierownik Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin UŁ.

- Poprzedni ogród powstał w późnych latach 70' XX wieku. Był tworzony wyłącznie siłami naszej Katedry. Rośliny gromadziliśmy tutaj latami, pomagały nam w prowadzeniu zajęć dydaktycznych i badawczych. Chcieliśmy jednak tę ofertę poszerzyć. Obecnie możemy się pochwalić około 400 taksonami roślin, zielnymi, krzewiastymi i drzewiastymi. Te, które były tu dotychczas przesadziliśmy i daliśmy im lepsze podłoże. Każde nasadzenie było dokładnie planowane. Braliśmy pod uwagę miejsce, nasłonecznienie i inne czynniki - mówi prof. Jeremi Kołodziejek.

Przebudowany ogród ma swoją własną studnię głębinową. Woda czerpana jest ze źródła na głębokości 30 metrów. Nadaje się nie tylko do podlewania, ale również do picia. Rośliny podlewane będą również wodą deszczową. Tę zbierać będą wkopane w ziemie kilkusetlitrowe beczki. Do zbierania i zatrzymywania wody wykorzystano również spadki terenów i konstrukcje z kamieni.

- Oświetlenie ogrodu i automatyczny system podlewania również pozwolą oszczędzić nam pieniądze i pozostać w zgodzie z przyrodą. Energię zapewniają nam panele słoneczne zamontowane na pobliskim budynku. To dzięki nim po zmroku będą automatycznie włączać się w ogrodzie lampy, a tuż po świcie gasnąć - tłumaczy prof. Jeremi Kołodziejek.

Nowością w ogrodzie są szklarnie, baseny do hodowli ryb i innych organizmów wodnych, a także pojemniki na kompost. Te ostatnie będą nie tylko zapewniać nawóz, ale dzięki szklanym ścianom pokazywać będą wyraźnie procesy rozkładu materii organicznej. Z tych materiałów korzystać będą studenci zajmujący się botaniką, ochroną środowiska i biomonitoringiem. Nie zabrakło też roślin leczniczych oraz miododajnych, dla owadów i roślin, a także takich, których owocami będą mogły żywić się ptaki.

Przebudowa ogrodu dydaktyczno-doświadczalnego UŁ to kolejny etap przywracania do dobrego stanu terenów w okolicy dzisiejszych ulic Kopcińskiego i Pomorskiej. Przed I wojną światową znajdowała się tutaj żwirownia i wysypisko śmieci. Odpady z tamtej działalności wciąż zalegają w glebie. Dzięki inwestycji w ogród botaniczny udało się znów stworzyć tutaj przyjazny ekosystem, który służyć będzie Uniwersytetowi i jego gościom przez kolejne lata.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ