O igrzyskach olimpijskich: wśród Japończyków dominuje zmęczenie

Dr Marcin Socha z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego udziela eksperckiego komentarza na temat rozpoczynających się właśnie igrzysk olimpijskich w Tokio. Dla Polskiego Radia 24 mówi o biznesie, kulisach politycznych – polityce wewnętrznej Japonii i geopolicyce, napięciach dyplomatycznych w Azji Południowo-Wschodniej, historii, a także wymiarze medialnym imprezy.

Tematem rozmowy były igrzyska olimpijskie w Japonii oraz kontrowersje jakie wokół nich narastają. Dzisiaj w Tokio odbędzie się 55. w nowożytnej historii ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich.

"Badania opinii publicznej pokazują, że ponad 80% japońskiego społeczeństwa uważa, że igrzyska olimpijskie powinny zostać odwołane."

uważa dr Marcin Socha.

Więcej w nagraniu: Polskie Radio 24

Ekspert zaznaczył, że przede wszystkim wśród Japończyków dominuje zmęczenie, które dotyczy długotrwałej niepewności, czy te igrzyska się odbędą i, czy powinny się odbyć, czy też powinny zostać odwołane.

Widać tutaj też wyraźnie, że Japończycy nie ufają przede wszystkim politykom i nie ufają rządowi, jeśli chodzi o organizację tej imprezy - zaznaczył. 

Jak podkreślił dr Socha, igrzyska 2020 już nie tylko w Japonii, zostały okrzyknięte mianem przeklętych. Budzą bardzo wiele kontrowersji z różnych powodów - dodał. Zaznaczył również, że wokół wydarzenia pojawiło się wiele skandali i większość Japończyków uważa także, że igrzyska te przyczynią się do dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa i Japonia nie jest gotowa na przygotowanie wydarzenia tej skali. 

Igrzyska nie staną się też okazją do załagodzenia napięć politycznych w regionie; wielu przedstawicieli państw azjatyckich nie weźmie udziału w ich otwarciu. 

Dlaczego więc igrzyska przy tylu problemach i kontrowersjach w ogóle się odbędą? W grę wchodzą przede wszystkim naciski i zobowiązania międzynarodwe względem MKOI, reklamodawców i nadawców - uważa dr Socha.    

Dr Marcin Socha jest analitykiem w Ośrodku Spraw Azjatyckich UŁ, adiunktem w Katedrze Studiów Azjatyckich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego; specjalistą ds. polityki zagranicznej Japonii w regionie Azji Północno-Wschodniej, bezpieczeństwa energetycznego i polityki klimatycznej w Azji Północno-Wschodniej oraz japońskich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ jest pierwszym w Polsce uniwersyteckim think-tankiem zajmującym się monitorowaniem i analizą zmian politycznych i gospodarczych w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. OSA UŁ, oprócz silnego komponentu badawczego, prowadzi działania w zakresie przygotowywania analiz i rekomendacji dla instytucji szczebla lokalnego i centralnego w tym dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W jednostce publikowane są comiesięczne "Monitory": chiński, japoński, koreański, Chiny na Bałkanach oraz Monitor ASEAN. Pracownicy Ośrodka komentują wydarzenia bieżące głównie w odniesieniu do działań państw azjatyckich w Europie Środkowej i Wschodniej.


Materiał źródłowy: Polskie Radio 24, OSA UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ