O Małym Expo 2022 na UŁ

Podczas Szkoły Letniej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ rozmawiano m.in. o tym, co może

dać Łodzi organizacja Małego Expo 2022.

To czy Łódź zostanie gospodarzem Małego Expo 2022 okaże się dopiero w przyszłym roku, ale prestiż i skala imprezy wymagają, żeby już teraz przygotowywać się na ewentualny sukces.

(relacja ze Szkoły Letniej o Expo 2022 tutaj - https://www.facebook.com/expo2022lodz/videos/vb.51...)

Expo to przede wszystkim ogromna promocja dla miast organizatorów. Poza tym dla Łodzi niezwykle istotny jest temat imprezy - rewitalizacja. W końcu zaczyna się tutaj wielki projekt odnowy tkanki miejskiej w Śródmieściu i okolicach. Wybór na gospodarza Expo 2022 na pewno by ułatwił przeprowadzenie tego złożonego procesu.

Uniwersytet Łódzki również nie czeka na decyzję w sprawie Expo. Wspólnie z Politechniką Łódzką i Urzędem Miasta Łodzi powstał nowy kierunek, który działalność rozpocznie w semestrze letnim 2017. Planowane jest przyjęcie 60 studentów.

Program nowych studiów obejmie m. in. zajęcia z aktywizacji i partycypacji społecznej, gospodarki miejskiej, technologii budowlanych, architektury i urbanistyki, marketingu i planowania społecznego, tożsamości i dziedzictwa kulturowego miast. Studenci zyskają wiedzę i umiejętności dotyczące właściwego kształtowania procesów rewitalizacyjnych. Studia przygotują wysokiej klasy koordynatorów i zarządców obszarów rewitalizacji, posiadających wszechstronną wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące kompleksowej odnowy obszarów zdegradowanych. Profesjonalna kadra pozwoli w przyszłości na sprawne kreowanie i wdrażanie programów rewitalizacyjnych w Łodzi, regionie i kraju.

W ramach kierunku Rewitalizacja studenci będą mogli wybrać jedną, z trzech ścieżek edukacyjnych: ekonomiczno-gospodarczą albo społeczno-partycypacyjną opracowywane przez Uniwersytet Łódzki oraz architektoniczno-budowlaną opracowywaną przez Politechnikę Łódzką.