O nowej roli komornika na WPiA

Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego spotkali się naukowcy i praktycy z całej Polski, by rozmawiać o planowanych zmianach w statusie polskich komorników. Specjaliści są zaniepokojeni wieloma nowymi zapisami ustawy, która ma wejść w życie 1 lipca 2018 roku.

 

Czym różni się komornik od kury? Kura znosi tylko jajka, a komornik będzie niedługo musiał znosić wszystko - tak swoje wystąpienie rozpoczął pierwszy prelegent konferencji prof. Mariusz Jabłoński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nowy projekt ustawy z założenia ma ograniczyć patologie w zawodzie komornika. Jednak zdaniem uczestników konferencji zmiany mogą doprowadzić do tego, że nikt już nie będzie chciał wykonywać tego zawodu, bo ryzyko będzie zbyt duże. Komornikom może m.in. brakować funduszy, by zatrudniać asesorów. Mają mieć również o wiele więcej obowiązków.

Wydaje się, że nigdy tak jak dziś nie potrzebowaliśmy pogłębionej refleksji nad naszym zawodem. Cieszę się, że konferencja ta odbywa się właśnie w Łodzi - napisał w liście do uczestników konferencji Andrzej Ritman, przewodniczący Rady Izby Komorniczej w Łodzi.

Komornik, zgodnie z założeniami nowej ustawy, ma być wciąż funkcjonariuszem publicznym, zmianą będzie jego relacja z instytucją sądu - od lipca ma być ona "służbowa". Komornik będzie podporządkowany prezesom wszystkich sądów, obecnie dotyczy to wyłącznie prezesów sądów okręgowych - wyjaśnia prof. Andrzej Marciniak, Kierownik Katedry Postępowania Cywilnego II WPiA UŁ.

W Polsce działa aktualnie około 1500 komorników. Jak zmieni się ta liczba po wprowadzeniu ustawy? Eksperci nie są w stanie tego określić, ich zdaniem projekt to zapowiedź wielkiego eksperymentu.

Dwudniowa ogólnopolska konferencja "Nowy status prawny komornika sądowego" zorganizowana została przez Izbę Komorniczą w Łodzi oraz Ośrodek Naukowo - Szkoleniowy przy KRK w Warszawie przy współudziale Katedry Postępowania Cywilnego II WPiA UŁ. Wzięli w niej udział prawnicy z ośrodków naukowych w Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Szczecinie, Krakowie i Toruniu. Konferencja została zorganizowana pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości.

Redakcja: Centrum Promocji UŁ