O. Tokarczuk - Nobel lokalny, Nobel europejski

Olga Tokarczuk jest silnie i trwale obecna w świadomości polskich czytelników od ćwierćwiecza, zawsze zaskakując ich swoimi kolejnymi publikacjami. Uznaje się ją słusznie za jedną z najważniejszych twórczyń rodzimej literatury po upadku komunizmu - literaturoznawca, prorektor UŁ ds. studenckich, prof. Tomasz Cieślak, komentuje Literackiego Nobla dla twórczyni "Biegunów" i "Ksiąg Jakubowych".

 

To ponad wszystko mistrzyni zajmujących opowieści, kreatorka światów, w które nie da się nie zanurzyć, badaczka ludzkiej psychiki i mechanizmów społecznych, czuła obserwatorka naszej prowincji i eksploratorka polskiej historii, umiejąca atrakcyjnie wskazać to, co w nich zarówno nieprzekraczalnie lokalne, jak i uniwersalne. Posłannictwo literatury traktuje bardzo serio - i w tym tkwi niezwykła siła jej twórczości.

40665823782_8554315676_k

Olga Tokarczuk odwiedziła Uniwersytet Łódzki trzykrotnie, w 2018 roku. Zaprezentowała tu swoje przemyślenia na temat tworzenia i odbioru literatury (fot. M. Andrzejewski, UŁ).

Komitet Noblowski przyznał nagrodę za rok 2018 pisarce polskiej, lokalnej, ale dzięki temu prawdziwie europejskiej. Niepokornej, zawsze samodzielnie myślącej, niekiedy świadomie prowokującej - zawsze w obronie najważniejszych, nienaruszalnych wartości ludzkich: wolności, sprawiedliwości, empatii, otwartości na innych. Przesłanie jej powieści i opowiadań może więc niektórych drażnić, bo jest jak wyrzut sumienia, jak pytanie, co robimy z naszą codziennością, z naszym życiem społecznym, z naszym stosunkiem do natury, wreszcie - z naszą wspólnotową świadomością i historią.

Olga Tokarczuk - wykład I (Youtube UŁ)

Jak każde z nią spotkanie, także trzy niedawne, zeszłoroczne wykłady Olgi Tokarczuk w auli Wydziału Filologicznego UŁ, podczas których po raz pierwszy publicznie zdecydowała się przedstawić swoje pisarskie credo, zgromadziły tłumy osób czytających, traktujących literaturę jako jedno z narzędzi refleksji o świecie i o sobie. Warto myśleć, warto czytać, warto wracać do mądrych lektur, doczytywać niedokończone - w oczekiwaniu na kolejne książki Noblistki.

Olga Tokarczuk na UŁ - wykład II (Soundcloud UŁ)

Olga Tokarczuk na UŁ - wykład III (Soundcloud UŁ)

Olga Tokarczuk na UŁ - Relacja Foto (Flickr UŁ)


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych. Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst: prof. Tomasz Cieślak