Ogólnopolski System Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło bazę, która ma pomóc maturzystom w wyborze kierunków studiów i uczelni.

Prace nad Systemem ELA (Ekonomiczne Losy Absolwentów) trwały półtora roku. System funkcjonuje w oparciu o dane z baz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i systemu informacji o szkolnictwie wyższym POL-on.

Program pozwala śledzić losy absolwentów poszczególnych kierunków i uczelni oraz wskazywać procentowo zagrożenie bezrobociem oraz upływ czasu pomiędzy ukończeniem studiów a uzyskaniem zatrudnienia.

Resort nauki planuje systematyczne badanie losów absolwentów z częstotliwością roku, trzech i pięciu lat od ukończenia studiów, co pozwoli określić panujące tendencje.

Oprócz maturzystów, narzędzie będzie przydatne także dla samego MEN-u, gdyż jasno będzie wskazywać, które uczelnie najlepiej przygotowują studentów do oczekiwań rynku pracy, co w przyszłości wpłynie na wielkość dotacji dla poszczególnych uczelni publicznych.

Więcej informacji na stronie: www.absolwenci.nauka.gov.pl