Ósma najlepsza mówczyni z UŁ

Radosne wieści dotarły do nas z Waszyngtonu, gdzie studenci Wydziału Prawa i Administracji UŁ, po raz trzeci z rzędu, po wygranej w Rundach Krajowych, reprezentowali Polskę w Finale Światowym the Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Na blisko 2500 uczestników rozgrywek Agata Szczepańska - jedna z naszych reprezentantek - uplasowała się na ósmym miejscu w rankingu najlepszych mówców konkursu, ustępując jedynie reprezentantom szkół wyższych z USA, Wielkiej Brytanii oraz Australii.

 

- Osiągniecie Pani Agaty Szczepańskiej w klasyfikacji indywidualnej nie ma precedensu w historii startów polskich szkół prawa w konkursie im. Jessupa. Studentka WPiA UŁ wyprzedziła ok. 2500 innych uczestników konkursu i znalazła się w czołowej ósemce obok wychowanków takich prestiżowych ośrodków akademickich jak Yale University, King's College oraz University of Sydney. Są to uczelnie ze ścisłej czołówki The World University Ranking, w którym najlepsze polskie uniwersytety znajdują się na miejscach 600-800. - komentuje dr hab. Marek Wasiński, opiekun studentów.

Zespołowo nasi studenci - Monika Danilczuk, Franciszek Jędras, Alicja Ozimek, Agata Szczepańska oraz Jakub Wojtasik - zajęli 65 pozycję na 124 zespołów, które zakwalifikowały się do finału konkursu.

- Nasi studenci zajęli miejsce w środku stawki. Nie udało się zatem osiągnąć zamierzonego celu, jakim było uzyskanie kwalifikacji do TOP-32. Natomiast znaczącym osiągnięciem jest to, że łódzka szkoła prawa zakwalifikowała się do finału światowego po raz trzeci z rzędu a czwarty w ostatnich pięciu latach. - dodaje dr hab. Marek Wasiński.

"The Phillip C. Jessup International Moot Court Competition" to największy oraz najstarszy konkurs typu "moot court" (symulacja rozprawy sądowej), który cieszy się ogromnym prestiżem w środowiskach uniwersyteckich oraz prawniczych. Konkurs ten organizowany jest od 60 lat. Do triumfatorów poprzednich edycji należą m.in. Cambridge University, Columbia University, australijskie Queensland University oraz Singapore Management University.

Konkurs polega na symulacji rozprawy (moot court) przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości - organem ONZ i jednocześnie najbardziej autorytatywnym sądem międzynarodowym. Studenci wcielają się w role przedstawicieli procesowych dwóch fikcyjnych państw. Każda rozprawa jest odrębnym "meczem", którego zwycięzca awansuje do kolejnej rundy.

Uczestnicy muszą się wykazać ogromną wiedzą z zakresu prawa międzynarodowego, profesjonalnymi umiejętnościami adwokackimi oraz perfekcyjną znajomością języka angielskiego. W związku z tym, że sprawy będące podstawą konkursów dotyczą realnych, skomplikowanych problemów prawnych, oba konkursy traktowane są jako kuźnia talentów dla resortów dyplomacji a także wielkich międzynarodowych korporacji prawniczych.

Należy odnotować, że dość niespodziewanym zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu im. Jessupa została węgierska uczelnia Eötvös Loránd University.

Opiekunami studentów są dr hab. Joanna Połatyńska oraz dr hab. Marek Wasiński z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA UŁ.

Serdecznie gratulujemy!


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych. Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: WPiA UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ