Dni Geografa 2019 - stulecie województwa łódzkiego

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Geografa 2019 w Łodzi odbędą się w dniach 15-16.04. Wydarzenie to jest wpisane już na stałe w kalendarz imprez organizowanych na Wydziale Nauk Geograficznych. W tym roku, z okazji setnej rocznicy utworzenia województwa łódzkiego, Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Geograficznego, wraz z Biblioteką Uniwersytecką, zaproponowali oprócz innych wydarzeń wystawę poświęconą historii naszej jednostki terytorialnej.

Wydarzenia

W pierwszym dniu obchodów uczestnicy na co dzień uczący się w szkołach średnich w Łodzi i województwie będą mogli wysłuchać prelekcji podróżujących po świecie wykładowców z WNG oraz studentów działających w KNMG ,,Geoholicy", na temat krajobrazów pogranicza Peru, Chile i Boliwii; strefy czarnobylskiej jako miejsca alternatywnej formy turystyki kulturowej oraz o okresach wielkich wymierań i ich pozostałościach do dnia dzisiejszego.

W ramach obchodów, pierwszego dnia, dla uczniów szkół z województwa łódzkiego, zorganizowany zostanie test z nagrodami. Podczas pierwszego dnia imprezy ogłoszone zostaną także wyniki kolejnej edycji konkursu fotograficznego "GEOGRAFIA - PROCES, FORMA, OBIEKT". Zdjęcia będzie można podziwiać na wystawie w Sali lustrzanej WNG.

Drugi dzień obchodów zapoczątkuje otwarcie wystawy w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego ,,1919 - 2019. Sto lat województwa łódzkiego w zbiorach Biblioteki UŁ" - punkt kulminacyjny tegorocznej edycji Dni Geografa. Wydarzenie swoim patronatem honorowym objęli: JMM Rektor UŁ prof. Antoni Różalski, Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Grzegorz Schreiber oraz Wojewoda Łódzki Pan Zbigniew Rau.

Staraniem Oddziału Łódzkiego PTG, Urząd Marszałkowski dofinansował wystawę, przez co oprócz wernisażu i wystawy stacjonarnej czynnej do czerwca w gmachu BUŁ, będzie zrealizowana wystawa objazdowa po dawnych miastach wojewódzkich województwa łódzkiego (w postaci roll-upów przygotowanych przez zespół organizacyjny z BUŁ i PTG O. Łódź).

Uzupełnieniem wernisażu będzie wykład "Sto lat istnienia woj. łódzkiego. Geneza, rozwój przestrzenny i podziały wewnętrzne". Wykład prof. Marka Sobczyńskiego z WNG UŁ zostanie wygłoszony dwukrotnie - w sali konferencyjnej BUŁ oraz na Wydziale Nauk Geograficznych. Po wykładzie, po raz drugi odbędzie się konkurs reprezentantów pięciu kierunków studiów na WNG UŁ: ,,Awantura o Gegrę".

Po zakończonym konkursie nastąpi trzecia część imprezy, czyli Drzwi Otwarte Wydziału Nauk Geograficznych dla uczniów szkół średnich. Będą oni mogli zapoznać się z ofertą studiów na Wydziale Nauk Geograficznych, porozmawiać z przedstawicielami wydziałowych kół naukowych, którzy prezentować się będą na specjalnie przygotowanych stanowiskach.

Punktem kulminacyjnym bogatego programu dnia będzie wspólny grill dla uczniów, studentów i wykładowców na dziedzińcu WNG UŁ. Miejscem obchodów będzie nowa aula im prof. Stanisława Liszewskiego na Wydziale Nauk Geograficznych oraz Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego.

grafiki-01.png

Redakcja: Centrum Promocji