Personalizowane zabawki dla dzieci z autyzmem

Grupa studentów różnych wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego związanych z organizacją Enactus działającą na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ realizuje kompleksowy projekt Bluekids o charakterze społecznym.

 

Impulsem dla powstania projektu Bluekids były dane dotyczące rosnącej liczbę dzieci u których diagnozuje się autyzm.

W projekcie studenci stworzą specjalne personalizowane zabawki; dotychczas na drukarce 3D wyprodukowali ich prototypy, które obecnie są testowane pod kątem koloru i tekstury.

- Ta personalizacja polega na tym, że kolor kształt i tekstura zabawki jest dobierana w zależności od dziecka - mówi Ada Czerwińska, studentka Wydziału Filologicznego UŁ związana z projektem.

- Osoby z autyzmem nie mają jednego konkretnego koloru, który jest dla nich nieprzyjemny wizualnie. To bardzo indywidualna sprawa - dodaje.

Zabawka jest dopasowana do potrzeb dziecka oraz w takim rozmiarze, aby można ją było wszędzie ze sobą zabrać. Dzieci, ale także osoby dorosłe, poprzez dotyk powierzchni na które reagują pozytywnie będą mogły opanować emocje w stresujących sytuacjach.

Projekt indywidualnej zabawki o dowolnym kolorze i powierzchni to nie jedyne działanie.

Studenci prowadzą kompleksową kampanię, uświadamiającą społeczeństwo czym jest autyzm. Regularnie prowadzą stronę projektu na Facebook'u, na której wyszukują i zamieszczają ciekawostki i interesujące artykuły na temat tego zaburzenia.

- Chcemy w ten sposób zachęcić naszych obserwatorów do pogłębiania swojej wiedzy i przybliżyć tematykę autyzmu: https://www.facebook.com/BlueKIDS-2016058448721015/https://www.facebook.com/BlueKIDS-2016058448721015.

Równolegle tworzymy także profil na instagramie, gdzie poza informacjami o naszych bieżących działaniach pojawiły się podstawowe informacje na temat autyzmu. https://www.instagram.com/bluekids.enactus/https://www.instagram.com/bluekids.enactus/ - mówi Weronika Gocek z Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

Ponadto powstała specjalna platforma, która zbiera informacje na temat zjawiska autyzmu jak i wykaz szkół, przedszkoli, poradni przystosowanych dla dzieci z autyzmem i dokładnie sprawdzonych: http://bluekids.ugu.pl/http://bluekids.ugu.pl/

W ramach BlueKids w Centrum Handlowym Sukcesja w Łodzi pojawiły się instalacje, przygotowane po konsultacjach z fundacją JiM, przybliżające mieszkańcom regionu tematykę zaburzenia. Na plakatach studenci umieścili zdjęcia i opisy zjawisk, tak jak dostrzega je większość osób i równolegle jak mogą ich doświadczać osoby z autyzmem. Plakaty w dalszym ciągu są dostępne dla odwiedzających.

Studenci prowadzą ponadto szkolenia w szkołach podstawowych pokazujące dzieciom, że kolega czy koleżanka z autyzmem są tacy sami, tylko czasami mogą reagować w inny sposób.

- Na tym nie koniec. Planujemy przeprowadzić szkolenia wśród emerytów i bezrobotnych nauczycieli, tak aby uzyskali oni kompetencje i zdolność do opieki nad dziećmi ze spektrum autyzmu i tym samym odciążyli rodziców w ich codziennym życiu - dodaje Gocek.

Więcej o projekcie BlueKids w materiale Polskiego Radia -> https://www.polskieradio.pl/10/5366/Artykul/214153...

Materiał źródłowy: Weronika Gocek

Redakcja: Centrum Promocji