16 marca, 2018 r.

„Płacz spragnionego w wodzie”

„Płacz spragnionego w wodzie”

fot. Paweł Śpiechowicz, UŁ

Gościem specjalnym Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego był Nagayo Taniguchi – japoński dziennikarz i autor wielu książek o tematyce geopolitycznej, wiceprezes Międzynarodowej Agencji Prasowej w Belgii, znawca regionu Azji Wschodniej. Pomysłodawcą spotkania był Profesor Ryszard Piasecki, który poznał Taniguchiego podczas jednej z wizyt dyplomatycznych. Nagayo Taniguchi podzielił się swoimi przemyśleniami na temat sytuacji społeczno-gospodarczej Korei Północnej i konfliktów w tamtym rejonie świata.


Dziennikarz skupił się na sytuacji wokół Korei Północnej ale wyjaśniał, że nie można patrzeć na sam ten kraj i jego sytuację jak na całość problemu.


- To jak patrzeć na jedno drzewo i nie dostrzegać lasu – mówił Taniguchi – sytuacja jest zawsze o wiele bardziej skomplikowana niż się to większości z nas wydaje.


Taniguchi przypomniał nieco historii Półwyspu Koreańskiego – japońską okupację w pierwszej połowie XX wieku, potem wyzwolenie dwóch części Półwyspu przez ZSRR i USA i co za tym poszło, powstanie dwóch odrębnych krajów. Jednego z nich wciąż żyjącego w cieniu konfliktu sprzed przeszło pół wieku.


- Obecnie Korea Północna odgrywa rolę, którą mało kto zauważa. Prezydent Donald Trump, podgrzewając konflikt z Kim Dzong Unem, jednocześnie odbył szereg wizyt w Azji Wschodniej sprzedając broń Japonii, Korei Południowej i innym krajom. Zrobił na tym po prostu dobry interes – wyjaśniał szerszy kontekst dziennikarz.


Taniguchi dodał, azjatycki rynek wschodni to w sumie 1,6 tryliona dolarów. Wiele osób pragnie pokoju i stabilnej sytuacji, ale handlujący bronią nie mają w tym interesu. Stąd osiągnięcie trwałego pokoju w tym rejonie jest takie trudne.


- Można to porównać do przypowieści Zen o człowieku, który pływał w wodzie i krzyczał, że jest spragniony. Jeśli ktoś czegoś pragnie, zawsze może to osiągnąć, trzeba tylko naprawdę chcieć. Podobnie jest z osiąganiem trwałego pokoju – mówił Taniguchi.


Walka, zdaniem japońskiego dziennikarza, toczyć się będzie również o coś innego – Korea Północna to teren o bogatych złożach surowców naturalnych. Znajduje się tam jedna czwarta światowych zasobów uranu. Są też inne cenne surowce, jak choćby kobalt.


Nagayo Taniguchi - wiceprezes IPA z siedzibą w Belgii, drugiego co do wielkości stowarzyszenia korespondentów na świece. Były naczelny brukselskiej redakcji jednej z najpoczytniejszych gazet w Japonii. Od 1998 r. mieszka w Brukseli, regularnie współpracuje z miesięcznikiem SEKAI i japońskim tygodnikiem ekonomicznym. Autor książek: Anne Frank - a Spiritual Journey, NATO - Transforming Regional Security, Warfare in Cyber Era.


Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość Dni Kultury Chińskiej 2018
Następna wiadomość Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki