23 marca, 2021 r.

Podroż do Japonii bez wychodzenia z domu – XIV Dni Japońskie

graf. Klub Yakumo-goto

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ oraz Stowarzyszenie Klub Yakumo-goto zapraszają na XIV Dni Japońskie. Dołącz do wydarzenia i spędź z nami weekend 24-25 kwietnia 2021 r. W tym roku Dni Japońskie wracają w wersji online.

Będziemy opowiadać o dizajnie, współczesnej muzyce, sporcie i doświadczeniach z podróży do kraju kwitnącej wiśni. Zorganizujemy koncert na shamisen i fortepian, pokaz sztuk walki oraz zapewnimy udział w warsztatach bonsai i kaligrafii. Nie zabraknie też wykładów popularnonaukowych m.in. o stereotypie samuraja, shintoizmie czy kompetencjach przyszłości w kontekście japońskich wartości.

24 kwietnia 2021, sobota

11:00

Uroczyste otwarcie wydarzenia

11:30

Koncert na shamisen i fortepian „W blasku herbaty” – Pedro Pedrito i Masato Yokoe, Warszawa

12:00

Stereotyp(y) samuraja a rzeczywistość historyczna – prof. Krzysztof Stefański, Katedra Orientalistyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

13:00

Kompetencje przyszłości a japońskie wartości – Aneta Grzanek, Prezes Zarządu, Superminds Academy, Łódź

14:00

Pokaz jukendo i tankendo – sensei Jacek Lipiński, Klub Tonbo Kendo, Warszawa

15:00

Przygotowania do tokijskich igrzysk olimpijskich w 2021 roku – dr Krystian Karolak, Japonia- Online

16:00

Japońska muzyka współczesna – Edyta Nowicka, Warszawa

17:00

Warsztat bonsai – formowanie miniaturowych drzewek – Dariusz Zając, Polska Asocjacja Bonsai

25 kwietnia 2021, niedziela

12:00

Wpływ zen na japońskie ogrody w stylu „suchego krajobrazu” (karesansui) – prof. Agnieszka Kozyra, Katedra Japonistyki, Uniwersytet Warszawski

13:00

„Od oceanu aż po szczyt”, czyli jak zdobyłem górę Fuji na dwóch kółkach – Kacper Papiernik, Dream Big

14:00

Drugie życie przedmiotów naprawionych techniką kintsugi – Joanna Koryciarz-Kitamikado, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata

15:00

Bogactwo w prostocie – japoński dizajn – Chie Piskorska, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Warszawa

16:00

Moja podróż do Ise, kolebki shintoizmu – Zofia Kurzawińska, Katedra Orientalistyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

17:00

Warsztat kaligrafii – Haruna Aoki, Warszawa

Patronat honorowy nad XIV Dniami Japońskimi objęli: Ambasada Japonii w Polsce, Prezydent Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Polska Asocjacja Bonsai.

Wydarzenie wspierają: Mitsubishi Motors, Fujitsu oraz Superminds Academy.

Patronat medialny: Japonia-Online, Torii, japonia-info.pl, Fundacja Heiwa.

dj_2fot. archiwum prywatne

Dni Japońskie organizowane są na Uniwersytecie Łódzkim od 11 lat. Pomysłodawczynią wydarzenia i opiekunem merytorycznym jest Pani prof. Jolanta Młodawska-Bronowska. Obecnie Pani profesor jest już na emeryturze, ale jako Prezes Stowarzyszenia Klub Yakumo-goto aktywnie działa na rzecz promocji kultury kraju kwitnącej wiśni, edukuje w tym zakresie, a także wspiera polsko-japońską wymianę studentów.

Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Uroczyste odnowienie doktoratów na UŁ