Podroż do Japonii bez wychodzenia z domu – XIV Dni Japońskie

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ oraz Stowarzyszenie Klub Yakumo-goto zapraszają na XIV Dni Japońskie. Dołącz do wydarzenia i spędź z nami weekend 24-25 kwietnia 2021 r. W tym roku Dni Japońskie wracają w wersji online.

Będziemy opowiadać o dizajnie, współczesnej muzyce, sporcie i doświadczeniach z podróży do kraju kwitnącej wiśni. Zorganizujemy koncert na shamisen i fortepian, pokaz sztuk walki oraz zapewnimy udział w warsztatach bonsai i kaligrafii. Nie zabraknie też wykładów popularnonaukowych m.in. o stereotypie samuraja, shintoizmie czy kompetencjach przyszłości w kontekście japońskich wartości.

24 kwietnia 2021, sobota

11:00

Uroczyste otwarcie wydarzenia

11:30

Koncert na shamisen i fortepian "W blasku herbaty" - Pedro Pedrito i Masato Yokoe, Warszawa

12:00

Stereotyp(y) samuraja a rzeczywistość historyczna - prof. Krzysztof Stefański, Katedra Orientalistyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

13:00

Kompetencje przyszłości a japońskie wartości - Aneta Grzanek, Prezes Zarządu, Superminds Academy, Łódź

14:00

Pokaz jukendo i tankendo - sensei Jacek Lipiński, Klub Tonbo Kendo, Warszawa

15:00

Przygotowania do tokijskich igrzysk olimpijskich w 2021 roku - dr Krystian Karolak, Japonia- Online

16:00

Japońska muzyka współczesna - Edyta Nowicka, Warszawa

17:00

Warsztat bonsai - formowanie miniaturowych drzewek - Dariusz Zając, Polska Asocjacja Bonsai

25 kwietnia 2021, niedziela

12:00

Wpływ zen na japońskie ogrody w stylu "suchego krajobrazu" (karesansui) - prof. Agnieszka Kozyra, Katedra Japonistyki, Uniwersytet Warszawski

13:00

"Od oceanu aż po szczyt", czyli jak zdobyłem górę Fuji na dwóch kółkach - Kacper Papiernik, Dream Big

14:00

Drugie życie przedmiotów naprawionych techniką kintsugi - Joanna Koryciarz-Kitamikado, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata

15:00

Bogactwo w prostocie - japoński dizajn - Chie Piskorska, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Warszawa

16:00

Moja podróż do Ise, kolebki shintoizmu - Zofia Kurzawińska, Katedra Orientalistyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

17:00

Warsztat kaligrafii - Haruna Aoki, Warszawa

Patronat honorowy nad XIV Dniami Japońskimi objęli: Ambasada Japonii w Polsce, Prezydent Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Polska Asocjacja Bonsai.

Wydarzenie wspierają: Mitsubishi Motors, Fujitsu oraz Superminds Academy.

Patronat medialny: Japonia-Online, Torii, japonia-info.pl, Fundacja Heiwa.

dj_2fot. archiwum prywatne

Dni Japońskie organizowane są na Uniwersytecie Łódzkim od 11 lat. Pomysłodawczynią wydarzenia i opiekunem merytorycznym jest Pani prof. Jolanta Młodawska-Bronowska. Obecnie Pani profesor jest już na emeryturze, ale jako Prezes Stowarzyszenia Klub Yakumo-goto aktywnie działa na rzecz promocji kultury kraju kwitnącej wiśni, edukuje w tym zakresie, a także wspiera polsko-japońską wymianę studentów.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ