Podziel się dobrocią i zaproś studenta na Święta!

Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań, rozmów, po prostu bycia razem. Gość na Gwiazdkę daje możliwość studentom z zagranicy, którzy są daleko od domu, spędzenia tego wyjątkowego czasu w rodzinnym gronie i poznania polskiej tradycji. Już po raz czwarty zachęcamy Państwa - pracowników, studentów i absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego, żeby nie poprzestawać na samym zwyczaju pozostawiania wolnego miejsca przy stole wigilijnym dla niespodziewanego gościa i zapraszać zagranicznych studentów na świąteczny posiłek. Zgłoszenia udziału prosimy dokonywać poprzez wypełnienie krótkiej ankiety rejestracyjnej www.gwiazdka.uni.lodz.pl, do 12 grudnia. W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny tel.: 42 635 47 90.

 

Gościnnie i z tradycją

W okresie świątecznym wielu studentów, zwłaszcza ci z dalekich stron, nie może sobie pozwolić na podróż do domu. W czasie, gdy Polacy spędzają czas wśród najbliższych, studenci spędzają go często w samotności, w opustoszałym akademiku. Dzięki akcji Gość na Gwiazdkę mają okazję zaznać rodzinnej, ciepłej atmosfery w naszych domach, cieszyć się i poznawać nasze najlepsze polskie tradycje.

W 2016 roku - podczas pierwszej edycji Gościa na gwiazdkę - Wigilię wspólnie z polskimi rodzinami spędziło 19 studentów z zagranicy. Rok później statystyki skoczyły w górę aż czterokrotnie. Ponad 50 polskich rodzin przyjęło u siebie prawie 90 studentów. Idzie nam coraz lepiej, ale chętnych wciąż jest dużo więcej niż gospodarzy. Studentom z zagranicy po prostu Wigilia bardzo się podoba i wielu chciałoby wziąć w niej udział, zwłaszcza będąc bardzo daleko od swojego domu w czasie Świąt. Skąd wziął się taki sukces? Uważamy, że to po prostu zasługa obu stron - Polaków, którzy okazali się otwarci na "wędrowców" oraz samych studentów, którzy często po raz pierwszy brali udział w chrześcijańskich obchodach Bożego Narodzenia i niezwykle im się ta przygoda spodobała.

Przykład idzie zresztą z góry - Rektor Antoni Różalski i Prorektor Elżbieta Żądzińska Święta spędzili wspólnie z zaproszonymi studentami. Niektórzy z ubiegłorocznych gospodarzy przyjęli pod swój dach więcej niż jedną osobę. Zarówno nasi wykładowcy, jak i pracownicy administracji pokazali, że mają wielkie serca.

Wigilia 2018 - tak było…

Gospodarze wspominają Święta z Gościem z radością i sentymentem -

- Dla mojej rodziny było to niezapomniane spotkanie z tą wspaniałą dziewczyną, która okazała się "aniołem" i cieszymy się, że mogliśmy ją poznać. W przyszłym roku chcielibyśmy zaprosić więcej studentów z zagranicy, żeby nikt nie był sam w tym świątecznym czasie - wspomina prof. Małgorzata Leyko z Wydziału Filologicznego, która gościła u siebie studentkę Wydziału Prawa i Administracji, Teon Maghradze z Gruzji.

m.leyko_ul

fot. archiwum prywatne prof. Małgorzata Leyko

- Jest to bardzo miła osoba, świetnie znająca język angielski, komunikatywna, chętna do rozmowy i dzielenia się informacjami o sobie, ale także ciekawa informacji o naszych sprawach. Opowiedział o swojej pracy magisterskiej, którą przygotowuje w Łodzi i o swoich planach na przyszłość. Spróbował wszystkich potraw, w tym typowo polskich - pierogów (zostały z Wigilii) i bigosu - opowiada prof. Antoni Różalski, Rektor UŁ, który gościł Heng Suna z Kambodży, studenta specjalności Gry wideo na Wydziale Filologicznym.

a. rozalski_ulfot. archiwum prywatne prof. Antoni Różalski

- Jest to super remedium na "rutynową, nudną wigilię". Uważam, że właśnie takie spotkania, ciekawość innych kultur i tolerancja, a także promocja polskich tradycji to najlepsze, co możemy przekazać dzieciom - mówi Izabela Prorok, absolwentka UŁ (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny), którą odwiedziła studentka z Kazachstanu Anar.

i.prorok_ul

fot. archiwum prywatne Izabela Prorok

- Dobrze jest otwierać się na innych przy wyjątkowych i codziennych sytuacjach. Można zjednoczyć się z dobrą nowiną o świecie. Dobrą nowiną także o sobie. Jest nadzieja… - mówi prof. Jarosław Płuciennik z Wydziału Filologicznego, który zaprosił Etsub Bachę studentkę z Etiopii.

j.pluciennik_ul

fot. archiwum prywatne prof. Jarosław Płuciennik

- Rozmawialiśmy o polskich zwyczajach świątecznych. Youssef opowiadał o swojej rodzinie i o swoim ulubionym psie. Dowiedzieliśmy się też o tradycyjnym święcie w jego rodzinnym w Maroku - to święto Id al Adha. Spróbował wszystkich wigilijnych dań (w tym kompotu z suszu), połamał się z nami opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia, wysłuchał kolęd. Akcja "Gość na Gwiazdkę" jest wyjątkowym wydarzeniem i pięknie wpisuje się w polski zwyczaj celebrowania Świąt Bożego Narodzenia - wspomina prof. Elżbieta Żądzińska, Prorektor ds. nauki, która zaprosiła Youssefa z Maroka.

e.zadzinska_ul

fot. archiwum prywatne prof. Elżbieta Żądzińska

- Medina okazała się wielką fanką podróży, moja żona to chyba przewidziała, bo kupiła jej pod choinkę specjalną poduszkę, na długie przejazdy. Mamy już zapewnione "miejscówki" w Baku, w Gruzji i w kilku innych miejscach w Europie. Zagraniczni studenci są dużo bardziej otwarci od nas, możemy się od nich uczyć dobrego podejścia do świata - mówi Paweł Śpiechowicz, rzecznik prasowy UŁ, który zaprosił Medinę z Azerbejdżanu.

p.spiechowicz_ul

fot. archiwum prywatne Paweł Śpiechowicz

Wsparcie, poświęcenie, tradycja - podobne odczucia mieli zaproszeni Goście…

- To co mnie najbardziej zaskoczyło, to sposób spędzania czasu w czasie polskich Świąt. W Chinach wygląda to nieco inaczej. Spotykamy się w gronie młodych osób, w restauracji. Tutaj świętuje cała rodzina, uważam, że to piękne! - mówi Yitong Wang studentka z Chin.

- To było wspaniałe doświadczenie. Spróbowałam pysznych świątecznych potraw. Świetnie rozmawiało mi się z Izą i jej rodziną - wspomina z kolei Anar z Kazachstanu.

- Nauczyłam się tutaj, że rodzina to nie tylko same więzy krwi, ale również wsparcie, poświęcenie i oddanie dla drugiego człowieka - mówi Etsub Bacha studentka z Etiopii.

- Nie było nawet sekundy na to, żeby być spiętym podczas tego wieczoru, rozmawialiśmy o tylu sprawach… Nigdy nie spędziłam tak miło Świąt. Dowiedziałam się ogromnie dużo o polskiej tradycji, zawsze, kiedy będę miała okazję powtórzyć taką przygodę, zrobię to bez wahania - mówi Anna studentka z Gruzji.

Przyłączając się do akcji możecie Państwo stworzyć więcej takich pięknych wspomnień, zarówno dla członków Państwa rodzin, jak i dla studentów goszczących w naszej społeczności akademickiej. Przypominamy, że w akcji Gość na Gwiazdkę mogą brać udział wszyscy pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego oraz studenci.

Jeśli ktoś chciałby spędzić Wigilię lub Święta Bożego Narodzenia w towarzystwie jednego lub kilku zagranicznych studentów, może się zgłosić poprzez wypełnienie krótkiej ankiety rejestracyjnej www.gwiazdka.uni.lodz.pl, do 12 grudnia. W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny tel.: 42 635 47 90.

Pięknie się różnimy

Gość na Gwiazdkę to jedna z odsłon projektu University Diversity/Uniwersytet Różnorodny. W jego ramach studenci stają się między innymi bohaterami wystaw fotografii, spotykają się na warsztatach kulinarnych, czy biorą udział w spotkaniach, na których poznają polską kulturę i zwyczaje. Mogą również uczyć się języka polskiego w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ.

Uniwersytet Łódzki kształci obecnie blisko 3000 zagranicznych studentów. Jedną z podstaw strategii Uczelni jest zwiększanie liczby studiujących w niej studentów zagranicznych i jednocześnie zapewnianie im coraz lepszych warunków pobytu w Łodzi. Nie dotyczy to wyłącznie oferty edukacyjnej, ale również poczucia integracji i codziennego wsparcia.

Staramy się po prostu, by pobyt w Polsce nie był dla naszych gości wyłącznie wspomnieniem o nauce i zdobywaniu dyplomów, ale by poczuli, że mogą traktować Polskę jak swój drugi dom. Każdy z pracowników UŁ może być częścią tej misji. Zachęcamy gorąco do otworzenia swoich serc i umysłów!


Materiały źródłowe: uczestnicy Gościa na Gwiazdkę 3, Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ