Pokaz serii dokumentalnej „Sekrety Wawelskiej Katedry” na Wydziale Zarządzania UŁ

Miejsce wydarzenia: Matejki 22/26, 90-237 Łódź
Czas: 24 czerwca 2022 (piątek) 19:30 - 21:00

„Sekrety Wawelskiej Katedry” – zapraszamy na specjalny pokaz serii dokumentalnej kanału Polsat Rodzina. Narratorem jest ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Pokaz odbędzie się 24 czerwca o godzinie 19:30 w auli A Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego przy ulicy Jana Matejki 22/26. Wstęp wolny dla wszystkich chętnych; liczba miejsc ograniczona.

Na pokaz trzech wybranych odcinków serii „Sekrety Wawelskiej Katedry” zapraszają: prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego; ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki oraz Marek Zając, szef kanału Polsat Rodzina. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem arcybiskupa Rysia.

„Sekrety Wawelskiej Katedry” to seria dokumentalna przygotowana z wielkim rozmachem
i dbałością o detale. Prowadzącym jest abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, popularny duszpasterz i historyk średniowiecza. Widzowie zobaczą m.in. bezcenne przedmioty  i dokumenty z katedralnego skarbca oraz archiwum, które nie są dostępne dla zwiedzających.

Katedra Wawelska jest wyjątkowym zabytkiem w historii Polski i perłą architektury podziwianą przez miliony turystów. To miejsce koronacji polskich królów – począwszy od Władysława Łokietka, a zarazem miejsce pochówku władców i biskupów. Za marmurami i złotem kryją się jednak niezwykłe historie o namiętności i władzy, świętości i zdradzie. Tyle że to potrafią dostrzec tylko nieliczni. Abp Grzegorz Ryś – znakomity historyk średniowiecza – odkrywa przed widzami najciekawsze tajemnice katedry i postaci związanych z tym miejscem. Podczas pokazu w Łodzi poznamy m.in. ukryty sens symboli zakodowanych w sarkofagach królów oraz unikalnych na skalę światową malowidłach Kaplicy Świętokrzyskiej. Co kryje się za tzw. klątwą Jagiellończyka? Czy nastoletnia Jadwiga – król, a nie królowa Polski (!) – miała realny wpływ na bieg politycznych wydarzeń? Na czym polegał wielki plan Jagiellonów, który zmieniłby historię Europy? Czy genialny Donatello wyrzeźbił jeden z królewskich nagrobków na Wawelu? To przykładowo zaledwie kilka z wielu intrygujących pytań, na które odpowiedzi udziela arcybiskup Ryś. Niczym detektyw bada bezcenne dokumenty i przedmioty, m.in. oryginał Unii w Krewie, pilnie strzeżone w katedralnym skarbcu i archiwum. To miejsca – powtórzmy – na co dzień zamknięte dla zwiedzających.

Materiał: Wydział Zarządzania UŁ; Polsat

Miejsce wydarzenia: Matejki 22/26, 90-237 Łódź