Polska będzie testem dla Europy – XXVI Wykład Rektorski na UŁ

Wybitny prawnik, konstytucjonalista, prof. Joseph Weiler, był bohaterem XXVI Wykładu Rektorskiego na UŁ. Wykładowca New York University przedstawił swoje rozważania pt. "Poland and the European Culture Wars 2003-2019". Wykład zorganizowano na Wydziale Prawa i Administracji UŁ.

 

Kryzys wielopoziomowy

Profesor Wailer obecny kryzys europejski postrzega jako coś nowego, przyczyny bowiem nie leżą w sferze finansowej. Ten kryzys zaczął się w 2003 roku, podczas sporu o wartości zawarte w preambule Konstytucji dla Europy.

- To jest kryzys wartości i potrzeb duchowych, któremu nie zaradzi nazywanie tych, z którymi się zgadzasz - popularnymi, a tych, z którymi nie - populistami - mówi wybitny prawnik.

Profesor Wailer stawia naprzeciw siebie dwie trójce, które nazywa "świętą" i "nieświętą". Tę pierwszą stanowią demokracja, prawa człowieka i rządy prawa.

- Wszystkie te elementy zawsze muszą współistnieć. Proszę pamiętać, że demokratyczną większość zdobył nawet Hitler. Gdy to się stało, zaczął jednak łamać prawa człowieka - mówił prof. Wailer.

"Nieświęta trójca" to, według prof. Weilera, źle rozumiane patriotyzm, tożsamość i religia. Każde z nich może mieć jednak również swoją jasną stronę. Dużo zależy też od naszego myślenia o innych.

- Nie popieram prawicowych ruchów w Europie, ale odrzucam twierdzenie, że ktoś jest albo patriotą albo idiotą. Nie można tak dzielić ludzi - mówił konstytucjonalista.

Według profesora Weilera, Polska będzie w najbliższym czasie testem na kondycję europejskości. Tutaj obie wymienione przez niego trójce toczą ostry spór. Można je jednak, zdaniem naukowca, pogodzić.

- Polacy to mądry naród, myślę więc, że im się to uda. Wtedy będą wielkim przykładem dla Europy. Jeśli natomiast poniosą klęskę, wtedy kryzys europejskości bardzo się pogłębi, będzie to porażka dla całego kontynentu - podsumował prof. Weiler.

Prof. Joseph Weiler - sylwetka

Prawnik, wybitny specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego, międzynarodowego i unijnego, w latach 2013-2016 rektor Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego (EUI) we Florencji. Obecnie profesor New York University. Uczestniczył w panelach arbitrażowych WTO i NAFTA, brał też udział w pracach nad tekstem Deklaracji Praw i Wolności Człowieka Parlamentu Europejskiego. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk oraz redaktorem naczelnym dwóch międzynarodowych czasopism: European Journal of International Law i International Journal of Constitutional Law.

Fotorelacja z XXVI wykładu rektorskiego --> https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/albums/7...

Wykłady wybitnych

Wykłady Rektorskie w Uniwersytecie Łódzkim rozpoczęto w 2010 roku, za kadencji Rektora prof. Włodzimierza Nykiela. Nawiązują one do podobnych inicjatyw środowisk akademickich na świecie. Autorami są wybitne postaci życia naukowego, kulturalnego i religijnego. W ciągu ostatnich siedmiu lat Wykłady Rektorskie w Uniwersytecie Łódzkim wygłosili m.in. Władysław Bartoszewski, Roger Penrose, Szewach Weiss, Vaclav Klaus, Jerzy Buzek czy Sławomir Lachowski.

Treść wykładów jest interdyscyplinarna i dotyczy zagadnień związanych z człowiekiem, filozofią, historią świata czy współczesnych jego problemów.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378216618303047


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ