Praca magisterska absolwentki WPiA UŁ z nagrodą MSZ

Anna Grabarczyk otrzymała najwyższą możliwą nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych w 29. edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych. Pisała o prawach człowieka oraz europejskim i polskim sądownictwie. Praca napisana została pod kierunkiem dr hab. Joanny Połatyńskiej.

 

Z 28 nadesłanych w tym roku prac Ministerstwo nagrodziło 7. Anna Grabarczyk jako jedyna otrzymała nagrodę pierwszego stopnia. Oprócz niej nagrodzono lub wyróżniono również absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego, Wrocławskiego oraz Uczelni Łazarskiego.

Najlepsza w tym roku - zdaniem MSZ - praca magisterska z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych, merytorycznie znajduje się na pograniczu prawa międzynarodowego oraz prawa karnego procesowego. Została poświęcona wpływowi, jaki na przestrzeni lat orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wywierało na polski proces karny. Zdaniem Komitetu Nagrody pracę wyróżnia w szczególności forma i przyjęta metodologia badań.

- Wykorzystałam podczas pisania pracy literaturę zarówno polską jak i zagraniczną, analizowałam ustawodawstwo i orzecznictwo, przeprowadziłam też ankietę. Dzięki tej ostatniej udało się realnie porównać jak prawo w książkach i przepisach ma się do rzeczywistości, ale również jak aktualną sytuację w Polsce oceniają sami sędziowie orzekający w wydziałach karnych oraz karnych odwoławczych - mówi laureatka.

Wnioski z pracy są jasne - w niektórych przypadkach wciąż potrzebne jest w Polsce zorganizowane działanie na rzecz zapewnienia kompleksowej ochrony praw człowieka.

Autorka opisała w pracy zmiany w przepisach, ale również praktyczne przykłady stosowania prawa na trzech przykładach: dostępu do akt postępowania przygotowawczego, czasu trwania tymczasowego aresztowania, a także ewolucji instytucji skargi na przewlekłość postępowania.

- Analizując proces zmian zachodzących w polskim prawie, starałam się odpowiedzieć na pytanie: czy Polska, jako państwo związane Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka, sprostała postawionemu przed nią zadaniu? - mówi Anna Grabarczyk.

Wyjaśnia, że chodzi o dostosowane porządku prawnego Polski do standardów ochrony praw człowieka określonych Konwencją, a doprecyzowanych przez wyroki Trybunału strasburskiego.

Artykuł na stronie MSZ

Anna Grabarczyk swoją pracę "Wpływ orzecznictwa strasburskiego na polski proces karny - wybrane zagadnienia" napisała pod kierunkiem dr hab. Joanny Połatyńskiej z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wcześniej brała udział w zwycięskich dla studentów WPiA UŁ konkursach Moot Court czyli symulacjach rozpraw sądowych. Sukces Ani to kolejny dowód na to, że łódzkie Prawo zasłużenie znajduje się w polskiej czołówce. Potwierdza to choćby ostatni ranking "Rzeczpospolitej", w którym WPiA UŁ zajął 4. pozycję. Anna Grabarczyk zamierza realizować aplikację radcowską, ale być może zostanie na Uczelni i rozpocznie karierę naukową. Ogromne gratulacje od całego UŁ!

źródła: MSZ, mgr Anna Grabarczyk

redakcja: Centrum Promocji UŁ

Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/