Prof. Jan Woleński doktorem honoris causa UŁ

Wybitny polski filozof, popularyzator nauk filozoficznych, autor ogromnej liczby publikacji naukowych, wychowanek i wieloletni wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego - profesor Jan Woleński odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Senat Uniwersytetu Łódzkiego zdecydował o nadaniu tytułu doktora honoris causa profesorowi we wrześniu 2019 r. Promotorem doktoratu był profesor Marek Zirk-Sadowski z Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

Prof. Jan Woleński prowadzi badania nad Szkołą Lwowsko - Warszawską. Szkoła ta została zapoczątkowana przez Kazimierza Twardowskiego w roku 1895, kiedy ten młody uczony objął katedrę filozofii na Uniwersytecie Lwowskim (od 1918 Uniwersytet Jana Kazimierza).

- Jest przykładem filozofa zaangażowanego, nieobojętnego na otaczającą go rzeczywistość. Co więcej, zatroskanego o to, aby myśl filozoficzna w Polsce była ważnym składnikiem kultury, skłaniającym do dyskusji, dotyczących ważnych zagadnień życia społecznego, a także aby liczyła się w skali szerszej niż krajowa. Dodać należy, iż do tego, aby tak było sam przyczynia się w stopniu znaczącym - mówił prof. Marek Zirk-Sadowski, promotor doktoratu prof. Woleńskiego i jednocześnie były doktorant profesora Woleńskiego (stopień naukowy zdobył u niego w roku 1977).

Zainteresowania badawcze profesora Woleńskiego, poza wspomnianą Szkołą, są niezmiernie szerokie. Zajmuje się on problemem stosowania logiki do rozwiązywania zagadnień filozoficznych. Przedmiotami zainteresowań prof. Woleńskiego są także: problematyka prawdy, filozofia języka, logika filozoficzna, etyka (wraz z metaetyką), metafizyka, ontologia i filozofia prawa.

- Na Uniwersytecie Łódzkim rozpoczynałem moją karierę naukową, tutaj wygłosiłem swój pierwszy referat w 1960 r., gdy rektorem UŁ był profesor Adam Szpunar. To dla mnie zaszczyt, że znalazłem się wśród tak wybitnych filozofów i teoretyków prawa, którzy otrzymali DHC UŁ. Bardzo dziękuję za godność, którą dziś otrzymałem - mówił prof. A. Woleński.

Profesor w swojej wypowiedzi przywołał wybitnych filozofów i teoretyków prawa, m.in. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, pierwszego rektora Uniwersytetu Łódzkiego. W czasach, gdy ważna rola humanistyki w naszym życiu bywa kwestionowana, budowanie silnego środowiska tego typu jest niezbędne. Również tej myśli przyświecała idea zorganizowania na Uniwersytecie Łódzkim pierwszego Kongresu Humanistów Polskich "Humanistyka XXI wieku", który odbędzie się już 20-23 kwietnia 2020 r. Rejestracja na Kongres trwa do 31 stycznia (https://kongreshumanistow.uni.lodz.pl/).

Profesor Jan Woleński urodził się w roku 1940 w Radomiu, dokąd jego rodzina przybyła ze Lwowa. Kształcił się w Krakowie, po maturze studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim prawo (1958 -1963) oraz filozofię (1960- 1964). W jego ogromnym dorobku naukowym znajdują się 33 książki (9 w językach obcych), 6 skryptów, ponad 930 artykułów naukowych (411 w językach obcych), 50 prac edytorskich oraz inne teksty, w tym popularnonaukowe. Profesor Woleński był inicjatorem zorganizowanego w roku 1999 XI Międzynarodowego Kongresu Logiki, Metodologii i Filozofii Nauki w Krakowie oraz - również w Krakowie - VI Europejskiego Kongresu Filozofii Analitycznej (2008).

Zasiada lub zasiadał w redakcjach i radach naukowych prestiżowych czasopism filozoficznych i logicznych. Jest też członkiem wielu towarzystw naukowych krajowych oraz międzynarodowych. Zasiada jako członek korespondent w Polskiej Akademii Nauk, będąc też członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz Institut International de Philosophie. Jest aktywnym członkiem Europejskiego Towarzystwa Filozofii Analitycznej, pełniąc w okresie 2005-2008 funkcję prezydenta tej organizacji, grupującej filozofów analitycznych naszego kontynentu. Był i jest aktualnie członkiem Komitetu Nauk Filozoficznych PAN.

Materiał źródłowy: Senat UŁ