Prof. Michał Grabowski w International Barcode of Life

Prof. Michał Grabowski z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii WBiOŚ został zaproszony do Barcode of Life (iBOL). To prestiżowa, międzynarodowa sieć badawcza, która zajmuje się nowoczesnym identyfikowaniem i szeregowaniem gatunków za pomocą kodu genetycznego, czyli sekwencji nukleotydów DNA.

 

Ta nowa metoda umożliwiająca ocenę różnorodności istot żywych została opracowana w 2003 roku przez badaczy Uniwersytetu w Guelph w Kanadzie. W ciągu kolejnych siedmiu lat naukowcy z całego świata uznali, że jej powszechne wprowadzenie w ogromnym stopniu pomoże usprawnić nie tylko identyfikację, coraz bardziej zagrożonej i coraz szybciej wymierającej, ziemskiej fauny i flory, ale także pomóc w jej zachowaniu dla przyszłych pokoleń.

Dotychczasowy sposób rozpoznawania gatunków polegał przede wszystkim na opisie budowy morfologicznej danego gatunku oraz ich późniejszego rozpoznawania z użyciem tzw. "kluczy do oznaczania" - również opartych o różnice w wyglądzie zewnętrznym. Był on skuteczny pod warunkiem, że badany obiekt nie był zniszczony lub, że gatunki wyraźnie różniły się od siebie. Nowa metoda przypomina nadawanie kodów kreskowych towarom w hipermarkecie - naukowcy wykorzystują do identyfikacji gatunku określony fragment sekwencji DNA, której nie da się pomylić z inną. Jest ona również bardziej efektywna i uniwersalna - umożliwia nie tylko identyfikację całych osobników, ale również ich fragmentów (np. włosów, piór) a także śladów biologicznych pozostawionych w środowisku. Do tej pory w iBOL współpracowało ze sobą 28 krajów z pięciu kontynentów. Polska będzie 7 europejskim krajem, który wejdzie z skład organizacji. Dzięki zaproszeniu prof. Grabowskiego do iBOL Wydział Biologii i Ochrony Środowiska stanie się narodowym punktem kontaktowym w jednej z najbardziej pasjonujących specjalności naukowych - odkrywaniu i opisywaniu ziemskich gatunków a także ochronie bioróżnorodności.

Redakcja: Centrum Promocji UŁ