„Projekt Wiedza” dla dzieci – kolejny wykład UŁ w EMPIKU

Oczy niektórych ważek są złożone z aż 25 tysięcy pojedynczych "oczek", natomiast tryszcze potrafią biec z prędkością 65 km/h. Niezwykłe, prawda? 30 czerwca o godz. 12.00 w ramach kolejnego spotkania z cyklu "Projekt Wiedza - Uniwersytet Łódzki w Empiku", dr Radomir Jaskuła opowie o przedziwnym świecie bezkręgowców. Zapraszamy, zwłaszcza najmłodszych miłośników nauki, do Manufaktury na solidną dawkę wiedzy.

 

Podczas spotkania pt. "Robaki i inne zwierzaki…" dowiemy się, dlaczego wokół nas żyje tyle bezkręgowców i jak silnie wpływają one na życie ludzi (np. co wspólnego mają z nowoczesnymi smartfonami i misją na Marsa). Dr Radomir Jaskuła opowie też o najbardziej toksycznych żabach na świecie i niebezpiecznej dla rodzimych gatunków hodowli żółwi.

Dr Radomir Jaskuła jest pracownikiem Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie oprócz prowadzenia badań naukowych od lat zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o zwierzętach, w tym głównie o owadach, płazach i gadach.

"Projekt Wiedza" w salonie Empik to cykl comiesięcznych prelekcji z ekspertami Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w przystępny sposób opowiadają o ciekawych tematach z różnych dziedzin nauki. Obrana formuła zapewnia słuchaczom możliwość poznania wielu zagadnień z pewnego źródła, podpartych badaniami i podanych w przyjemny, popularnonaukowy sposób.

W dobie fake newsów i samozwańczych ekspertów szerzenie merytorycznych, sprawdzonych informacji staje się kluczowe. Przeciwdziałanie szkodliwym tendencjom, z jakimi zmagają się obecnie media i nauka, stanowi obowiązek każdej instytucji dysponującej specjalistami. Uniwersytet Łódzki od dłuższego czasu zapewnia prostszy dostęp do różnorodnej wiedzy za pośrednictwem publikowanych materiałów. Uczelnia coraz bardziej otwiera się na otoczenie i pomaga wszystkim zainteresowanym poszerzać swoje horyzonty, jak również weryfikować poprawność zasłyszanych informacji.

Do dyspozycji odbiorców oddaliśmy już cykl Komentarze UŁ, w którym eksperci wyjaśniają rzeczywistość lub oceniają fachowo ciekawe zjawiska. Formę komentarzowej "wiedzy w pigułce" uzupełniają poszerzone nagrania audio dla tych, którzy w wolnym czasie lubią szczegółowo zgłębiać zagadnienia z zakresu humanistyki i nauk ścisłych. Podcasty UŁ, bo o nich mowa, zawierają najciekawsze wykłady wygłaszane przez naszych naukowców i zagranicznych prelegentów.

Redakcja: Centrum Promocji