14 marca, 2018 r.

Przekaż 1% podatku

Przekaż 1% podatku

fot. pixabay

Zbliża się coroczny termin złożenia deklaracji PIT za zeszły rok. Wykazujesz w nim kwotę podatku, którą masz obowiązek oddać Państwu. Pieniądze te będą potem wykorzystane na różne cele publiczne: bezpieczeństwo, administrację, edukację… Ale o tym, jak dzielone będą konkretne pieniądze, decydujesz jedynie raz na cztery lata (podczas wyborów), a i to tylko z grubsza. Szczegółowy rozdział środków jest poza wpływem szarego podatnika.


Odpis 1% podatku, którego można dokonać w ramach rozliczenia PIT, jest wyjątkiem. Możesz zadecydować, by tę jedną setną zobowiązania, które i tak musisz oddać fiskusowi, przeznaczono na konkretny, wskazany przez Ciebie cel. Nie kosztuje Cię to ani grosza więcej, jedynie odrobinę czasu, by wybrać i wpisać do PIT instytucję i cel przeznaczenia pieniędzy. Warto powtórzyć: te pieniądze i tak trafią do puli środków publicznych, ale jeśli nie wskażesz, na co mają być przeznaczone, to „rozpłyną się” w masie wielkich kwot, staną praktycznie niewidoczne i ktoś inny zdecyduje, co się z nimi stanie. I będą mieć spore szanse na to, by je zmarnowano. A jeśli wskażesz „swój 1%”, to pieniądze posłużą konkretnemu celowi, temu, który Ty wesprzesz.


A jeśli myślisz „cóż znaczy moja wpłata, to drobna suma” – to się mylisz. Jest takie powiedzonko: „gdyby kropla powiedziała ‘nie jestem potrzebna’, nie byłoby oceanu”. Twój „grosz” jest ważny, bo jest jednym z setek tysięcy, a miejmy nadzieję, że milionów, innych groszy, złotówek i większych kwot. Dlatego pamiętaj, że te Twoje kilka chwil dla kogoś ma duże znaczenie.


A jeśli nie wiesz, jak wybrać instytucję i cel, możesz skorzystać z wyszukiwarki takiej jak ta:

https://www.e-pity.pl/baza-opp-wykaz-organizacji-pozytku-publicznego/


Sprawdzić, czy dana instytucja ma status OPP (czyli może pozyskiwać 1% podatku) można tu:

https://www.finanse.mf.gov.pl/pp/wyszukiwarki/wyszukiwarka-opp


Można też rozejrzeć się w swoim otoczeniu. Być może konkretne zbiórki wspierają Twoi krewni, znajomi czy zakład pracy.


Autor: dr Artur Zimny


Poprzednia wiadomość Otwarcie SkyHub
Następna wiadomość Dobra nauka: W walce z Alzheimerem