Przestępstwa w Internecie - wykład eksperta z USA

Na mapie świata mamy wyznaczonych kilkaset terytoriów. Każde z nich ma swoje prawa i strzeże swoich granic. Internet jest jednak jeden i nie uznaje granic. Jak zatem bronić się przed przestępstwami w tej przestrzeni? Na Wydziale Prawa i Administracji UŁ mówił o tym Brian Schilling, jeden z dyrektorów ICANN, organizacji zajmującej się kontrolą i zarządzaniem Siecią.

 

 

ICANN w centrum uwagi

Brian Schilling od 15 lat pracuje w ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers ). ICANN jest globalną organizacją non-profit zarządzającą całym światowym Internetem. ICANN tworzy, przydziela i zarządza domenami, w tym domenami najwyższego stopnia (TLD, Top Level Domains) typu .com, .org, w tym domenami krajowymi, jak .pl. ICANN administruje adresami IP, dzięki którym wszelkie urządzenia mogą funkcjonować w sieci. ICANN kreuje i kontroluje podstawową architekturę Internetu, dzięki której Sieć funkcjonuje - sieć serwerów najwyższego poziomu DNS (root serwery). Siłą rzeczy jest więc instytucją, która znajduje się w centrum wydarzeń związanych z przestępczością internetową. Same USA to 50 stanów, z których każdy ma swoje niepowtarzalne prawodawstwo. Do tego dochodzi reszta świata...

Brian (i reszta ICANN) na co dzień podejmuje decyzje dotyczące wyboru właściwego prawa do rozwiązywania sporów pomiędzy użytkownikami Internetu, ale spotyka się też z przedstawicielami państw i przedsiębiorcami branży internetowej, szukając najlepszego sposobu walki z cyberprzestępczością i ochrony prywatności internautów. Podczas spotkania opowiadał o swojej codziennej pracy i przedstawił najciekawsze, aktualne wyzwania prawne związane z funkcjonowaniem sieci globalnej, od kwestii ochrony własności intelektualnej, po ściganie zorganizowanych grup przestępczych.

Internet podzielony?

Czy Internet może przestać być jednością? Amerykański ekspert rozważał to ze słuchaczami, na podstawie wielu przesłanek, które pojawiają się od lat: wpływ social media, coraz większa potrzeba ochrony danych osobowych, prawa autorskie, handel lekami, wykorzystywanie nieletnich czy ochrona transakcji.

Organizatorem spotkania jest Pani Doktor Joanna Kulesza z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

To drugi wykład organizowany wspólnie przez ICANN i WPiA UŁ. W maju br. Łódź odwiedził Dave Piscitello, który opowiadał o tym, jak chronić swoje dane w internecie. Jego wykładu można posłuchać na uniwersyteckim Soundcloudzie --> https://soundcloud.com/uniwersytetlodzki/international-cybersecurity-understanding-and-distinguishing-among-cyberthreat-david-piscitello


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/


Materiał źródłowy: dr Joanna Kulesza, WPiA UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ