3000 zagranicznych studentów! – nowy rekord UŁ

Pierwszy raz w historii Uniwersytet Łódzki będzie kształcić u siebie aż 3000 studentów zagranicznych w ciągu jednego roku akademickiego. To młodzi ludzie z kilku kontynentów, którzy uczą się tutaj na studiach pełnych lub przyjeżdżają na krócej, w ramach programów mobilnościowych. Przed nami tradycyjne powitania, tym razem będziemy również poznawać studentów z zupełnie nowych dla nas krajów - Suazi i Jamajki. Zapraszamy 29, 30 września i w weekend 5/6.10.

Autokarem na UŁ!

Po raz pierwszy, dzięki wsparciu finansowemu z programu Build up! Welcome to Poland, 200 naszych studentów ma zapewniony bezpośredni transport z warszawskich lotnisk, aż do kampusu UŁ. 20 specjalnie oznaczonych autokarów będzie kursować od najbliższej środy, z lotniska w Modlinie i z lotniska im. F. Chopina. Studenci wysiadać będą przy ulicy Matejki. Stamtąd będą mogli wygodnie i bezpiecznie dostać się do akademika lub wynajętego mieszkania.

Powitanie sportowe - 29 września (niedziela), AZS godz. 14:00, ul. Styrska 20/24.

Program:

Hala sportów zespołowych

14.00 Powitanie i sprawy organizacyjne, zapisy na poszczególne konkurencje.

14.30-15.30 Turniej mini piłki siatkowej (krótkie mecze drużyn trzy lub sześcioosobowych)

15.30-16.30 Turniej piłki koszykowej (piłka koszykowa lub streetbasket)

16.30-18.00 Turniej mini piłki nożnej (krótkie mecze piłki halowej)

Oprócz powyższych konkurencji, będziecie mogli wziąć udział w konkurencjach indywidualnych, np.: rzuty za trzy punkty, slalom zakończony rzutem do kosza, turniej rzutów karnych itp.

Siłownia

14.15-16.00 Ergometr wioślarski - indywidualna rywalizacja na dystansie 500m

16.00-18.00 Turniej wyciskania leżąc. Zawodnicy starają się wycisnąć maksymalną ilość razy sztangę ważącą połowę ich ciężaru ciała z pozycji leżącej

45223368531_e77b9268bf_k

fot. Maciej Andrzejewski, UŁ

Powitanie akademickie - 30 września (poniedziałek), o godzinie 9:00 Wydział Filologiczny (Pomorska 171/173). Studenci z programów wymiany.

Jesienią naukę na UŁ rozpocznie około 1500 nowych studentów z zagranicy 850 z nich będzie tutaj co najmniej semestr, pozostali spędzą w UŁ całe studia. W UŁ przebywa obecnie około 2600 studentów z kilku kontynentów. Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ co roku uroczyście, ale jednocześnie na luzie i z wielką sympatią, wita to międzynarodowe grono. Podczas Welcome Meetings, na aulach UŁ, wyjaśniane są wszystkie procedury związane z zakwaterowaniem, przepisami i wymaganymi dokumentami. Mówimy również o tym, jak szybko zaaklimatyzować się z Łodzi.

- Dla kogoś kto przybywa z innego kraju coś, co wydaje się nam Polakom oczywiste i proste, może dla niego takie nie być. Z reguły najpierw przesyłamy nowym studentom informator, w którym znajdzie wszystko to, co mu będzie najbardziej potrzebne w pierwszych dniach pobytu w Łodzi, potem jeszcze raz prezentujemy te informacje na spotkaniach. Młodzi ludzie otrzymują bardzo dużo nowych dla nich informacji, a im prędzej je przyswoją, tym łatwiejszy będą ich studia i pobyt w Polsce - wyjaśnia Liliana Lato, kierownik BWZ UŁ.

Podczas spotkań na WPiA UŁ pomaga nam łódzka policja, której reprezentant (st. asp. Adam Dembiński z KMP w Łodzi) krótko wyjaśnia jak bezpiecznie poruszać się po Łodzi oraz przekazuje jakie obowiązki i prawa mają studenci z zagranicy. Reprezentant policji uczula również na pułapki, które są częścią życia w każdej dużej aglomeracji.

44312793565_fcc38103d9_k

fot. Maciej Andrzejewski, UŁ

Powitania i Grille na Rogach - 5 i 6 października. Studenci rozpoczynający pełen cykl studiów.

Najpierw, o 9:00, witamy studentów na Auli A1, na Wydziale Filologicznym. Dodatkowo, 5 i 6 października, o godz. 13:30, organizujemy tradycyjne powitalne Grille na Rogach (ul. Rogowska 26).

Wykłady o procedurach i kulturze są ważne, ale nie zapominamy o słynnej polskiej gościnności. Spotkania powitalne to również Grille na Rogach, czyli wyjazdowe imprezy w ośrodku konferencyjnym UŁ przy ulicy Rogowskiej 26. Po pierwsze, zapoznajemy zagranicznych gości z polską kuchnią. Impreza ma też za zadanie zintegrować studentów z różnych krajów. W trakcie zarówno spotkań jak i imprezy na Rogach wspierają nas studenci-wolontariusze z organizacji studenckiej ESN UŁ.

Wydarzenia są współfinansowanie w ramach realizacji projektu "Budowanie kompetencji kadry akademickiej i administracyjnej oraz podnoszenie zdolności instytucjonalnej w zakresie umiędzynarodowienia Uniwersytetu Łódzkiego" (BUILD UP), projekt nr PPI/WTP/2018/1/00067/U/001

loga

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: BWZ UŁ