Psycholog: jak radzić sobie z lękiem podczas pandemii?

Możemy obecnie odczuwać takie emocje jak, smutek, złość, lęk czy poczucie bezradności. Ważne, żeby zdać sobie sprawę, że są one zupełnie normalne w nienormalnej sytuacji, jaką jest czas pandemii - mówi prof. Monika Talarowska, psycholog i psychoterapeutka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Trudno jest nam również radzić sobie z niepewnością dnia codziennego - nie jest to naturalny stan dla człowieka. Poczucie naszego bezpieczeństwa jest wówczas zachwiane. Niepewność i niewiedza o tym, co będzie dalej w kluczowych aspektach życia, budzi lęk. U wielu osób towarzyszy mu poczucie brak nadziei na powrót do normalności. A lęk i poczucie beznadziei poprzedzają depresję.

- Pamiętajmy, że zamartwianie się jeszcze nikomu nie pomogło, a wręcz odwrotnie, nadmierne zamartwianie się wzmaga uczucie lęku, a ten powodując nadmiar wydzielania kortyzolu osłabia nasz układ odpornościowy - dodaje prof. Talarowska.

Jak możemy radzić sobie w obecnej sytuacji? Psycholog przygotowała kilka prostych, ale skutecznych zaleceń:

· zaakceptuj swoje emocje, takie jak: smutek, złość, lęk, bezradność - są one zupełnie normalne w tym czasie,

· koncentruj się na najbliższym czasie - dniach, tygodniach. Wybieganie myślami w zbyt daleką przyszłość budzi lęk. Zajmuj się tymi codziennymi zadaniami, na które masz wpływ,

· dbaj o siebie, myj ręce, noś maseczkę - ale ogranicz informacje medialne dotyczące koronawirusa do minimum. Jeden raz dziennie zupełnie wystarczy!

· rozmawiaj z innymi o tym co czujesz - obecność rodziny, przyjaciół i świadomość tej obecności zmniejsza lęk,

· pamiętaj, że gabinety psychologów są w większości zamknięte, ale możesz skorzystać ze wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego online,

· psycholog może pomóc ci spojrzeć inaczej na zaistniałą sytuację. Rozmowa z nim nie oznacza, że jesteś chory!

· koniecznie szukaj pomocy kiedy: smutek będzie trwał dłużej niż dwa tygodnie, uczucie bezradności i beznadziejności będą się pogłębiały, nie będziesz mógł spać, stracisz apetyt lub będziesz czuł, że "zajadasz" emocje, będziesz drażliwy, płaczliwy, ciągle podenerwowany, pojawią się rozważania na temat własnej śmierci,

· w Uniwersytecie Łódzkim wsparcia udzielają psychologowie w Akademickim Centrum Wsparcia: www.acw.uni.lodz.pl

"Teraz nie czas myśleć o tym, czego nie masz. Myśl, co potrafisz zrobić z tym, co masz."

E. Hemingway, "Stary człowiek i morze" - podsumowuje psycholog.

Więcej o naszym samopoczuciu podczas pandemii przeczytacie w artykule na stronie PAP.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: prof. Monika Talarowska, WNoW UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ