Publikacja WUŁ – Dziennik z getta łódzkiego

Ukazała się nowa publikacja Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. "Dziennik z getta łódzkiego" (Das Tagebuch aus dem Lodzer Getto) autorstwa Irene Hauser (przekł. Krystyna Radziszewska, Łukasz Plęs, red. nauk. Ewa Wiatr, Krystyna Radziszewska).

 

Dziennik Irene Hauser jest niezwykle wartościowym materiałem do badania codzienności getta łódzkiego, zwłaszcza wśród Żydów deportowanych z Europy Zachodniej. Jego bohaterka urodziła się 19 marca 1901 r. w Waidenhofen nad Ybbs w Dolnej Austrii w żydowskiej rodzinie zasymilowanej, należącej do dobrze uposażonej klasy średniej. Do getta w okupowanej Łodzi została deportowana w trzecim transporcie wiedeńskim wraz z mężem Leopoldem i synem Erichem.

Irene rozpoczęła dokumentowanie swoich przeżyć w getcie 15 czerwca 1942 r. Ostatni zapis w dzienniku datowany jest 8 września 1942 r. - wówczas została wywieziona do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Jej zapisy są bardzo osobiste. Autorka skupia się na własnej rodzinie, informacje o szerszym zasięgu pojawiają się sporadycznie. Nie śledzi poczynań Rumkowskiego, notuje natomiast wielkości przydziałów żywności - bodajże najczęściej komentowana informacja we wszystkich dziennikach z getta łódzkiego. To przejmujące studium głodu i jego skutków, takich jak między innymi rozpad więzi rodzinnych, co sama doświadczyła. Ale i również świadectwo ludzkiej solidarności.

To jeden z niewielu dzienników pisanych w getcie przez dojrzałą kobietę i jedyny autorstwa osoby deportowanej z Wiednia.

Ponowne wydanie dziennika wraz z komentarzem historycznym przybliża losy wielu wiedeńskich Żydów, dla których getto w Łodzi było przystankiem w drodze ku Zagładzie.

Publikacja dziennika jest częścią serii wydawniczej Judaica Łódzkie i stanowi kolejny tom poświęcony gettu łódzkiemu.

https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/dziennik-z-getta-lodzkiego-das-tagebuch-aus-dem-lodzer-getto/


Tekst źródłowy: WUŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ