Pustka krzyczy donośniej niż forma – dr inż. B. Ciarkowski o Pałacu Saskim

„Gdy Nowy Saski powstanie, zniknie najważniejsza powojenna ruina w stolicy (a może i w całym kraju) oraz otaczającą ją Pustka. Pustka, która jest równie wymowna, co fragment Arkad zaprojektowanego przez Adama Idźkowskiego neoklasycystycznego pałacu. (…) Wraz z biegiem lat coraz silniej utwierdzam się w przekonaniu, że niektóre miejsca nigdy nie powinny zostać odbudowane i żaden nowy monument nie odda w pełni tragedii, jaką były obie wojny światowe, Zagłada, stalinowski terror” – w kontekście dyskusji o planowanej odbudowie Pałacu Saskiego dr inż. Błażej Ciarkowski z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ pisze o nieco głębszym aspekcie. Polecamy tekst, który stworzył dla miesięcznika Architektura i Biznes.

Pełny artykuł - TUTAJ

Dr inż. architekt Błażej Ciarkowski – sylwetka

Absolwent architektury na Politechnice Łódzkiej i historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. W 2012 r. obronił z wyróżnieniem dysertację doktorską i uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w specjalności architektura i urbanistyka. Od 2017 r. jest adiunktem w Instytucie Architektury i Urbanistyki PŁ. Od 2012 – adiunkt w Katedrze Historii Sztuki UŁ. Laureat nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepszą rozprawę doktorską związaną tematycznie z województwem łódzkim. Dwukrotny laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor książek oraz artykułów naukowych i popularno-naukowych (m.in. „Bolesław Kardaszewski. Architektura i polityka”, „Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u”, „Miastoprojektanci: łódzcy architekci w czasach PRL-u”. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej i światowej, związkach architektury i polityki, a także konserwacji i ochronie dziedzictwa ruchu modernistycznego. Członek Docomomo International, PKN ICOMOS, Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.