#Rok Lema – Polska Szkoła Plakatu

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego po raz kolejny włączają się w wydarzenia artystyczne, współpracując z innymi łódzkimi uczelniami i instytucjami kultury. Zachęcamy do wysłuchania wykładu dr hab. Wioletty Kazimierskiej-Jerzyk z Instytutu Filozofii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ, poświęconego światowemu fenomenowi, jakim jest tzw. Polska Szkoła Plakatu.

 

Autor zdjęcia: Bartosz Kałużny, WF-H UŁ

Wykład jest częścią nowego projektu realizowanego przez Fundację Urban Forms  p.t. "Lem i Polska Szkoła Plakatu" zorganizowanego w ramach obchodów Roku Lema. 

W zjawisko tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, a konkretnie jego definicji sformułowanej przez Jana Lenicę (artysta -plastyk,  autor ponad 200 plakatów, reżyser filmów animowanych), wprowadza nas dr hab.Wioletta Kazimierska-Jerzyk.

„Gdy myślimy o Polskiej Szkole Plakatu jako rezerwuarze błyskotliwych pomysłów, to powinniśmy przede wszystkim pamiętać, jak były one wielowarstwowe  pod względem koncepcji. Wtedy, kiedy dystansowały się  od obowiązkowego punktu odniesienia. I ta obserwacja jest dla Jana Lenicy kluczowa.”

dr hab. W. Kazimierska-Jerzyk 

Dr hab. Wioletta Kazimierska-Jerzyk jest estetyczką i historyczką sztuki. Szczególnie interesuje ją świat współczesnych wartości, czy i jak manifestują się one w estetyce, sztuce, przestrzeni miejskiej. Ciekawi ją, jak to co nowe i trudno uchwytne, ma się do tego, co zdefiniowane i trwałe. Ciekawi ją, jak to co nowe i trudno uchwytne, ma się do tego, co zdefiniowane i trwałe (Kamp, glamour i vintage. Współczesne wartości estetyczne, 2018). Ceni podejście analityczne, lubi przypatrywać się słowom i ich etymologiom, redefinicjom pojęć („Strategia rewaloryzacji” pojęć we współczesnej estetyce…, 2008). Najbliższy jest jej transdyscyplinarny model uprawiania humanistyki, czego przykładami są współorganizowane przez nią międzynarodowe konferencje Aesthetic Energy of the City oraz monografia estetyczna oparta na terenowych badaniach jakościowych (Doświadczenie sztuki w przestrzeni miejskiej. Galeria Urban Forms 2011-2013, 2014, wspólnie z A. Gralińską-Toborek). Bardzo lubi swoje miasto, co angażuje ją w odkrywanie jego uroku, ale i nastraja krytycznie. Chciałaby mieć choć minimalny udział w tym, co powstaje w jej otoczeniu. Dlatego współpracuje z organizacjami pozarządowymi i wraz ze studentami wspiera różne projekty artystyczno-społeczno-edukacyjne. Propaguje i stosuje aktywizujące metody nauczania (na filozofii i okcydentalistyce). Ufa, że praktykowanie humanistyki jest sposobem na uzmysłowienie jej ogromnych możliwości: stwarza przestrzeń samorozwoju i przysparza przyjemności. Powszechnie dostępną postacią tej ostatniej jest doświadczenie estetyczne, któremu – jak sądzi – trzeba jednak sprzyjać. Marzy o tym, by programy szkolne objęły wiedzę o różnych sztukach i uczestnictwo w kulturze w jej pluralistycznym wymiarze.      

O projekcie na #Rok Lema

W ramach projektu “Lem i Polska Szkoła Plakatu” studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi biorą udział w konkursie na projekt plakatu do filmów inspirowanych twórczością Lema. Bo choć kinematografia dostarcza nam interpretacji jego prozy, zarówno w formie filmów aktorskich, jak i animacji, temat ten nie cieszył się dotąd szczególnym zainteresowaniem wśród twórców plakatów. Studenci będą mieli więc szansę na stworzenie prac odświeżających spojrzenie na dorobek wybitnego polskiego pisarza i wpisujących się w tradycję i nieco dziś zapomniane i niedoceniane w Polsce osiągnięcia tzw. Polskiej Szkoły Plakatu.  Zwycięskie prace zostaną pokazane na wystawie pokonkursowej w Galerii Plakatu „Opus”, planowanej na przełomie września i października. 


Projekt został dofinansowany ze środków Opus. Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich.

Dołącz do grupy Dobra Nauka na Facebooku i dziel się wiedzą!

Materiał źródłowy: WF-H UŁ, Fundacja Urban Forms
Redakcja: Centrum Promocji UŁ